
Очаква се появата на генетично модифицирани котки, които не предизвикват алергия
- Наука
- Текст:

Американски учени се доближиха до създаването на хипоалергенни котки, като блокираха производството на протеина Fel d 1, който е отговорен за 95% от случаите на алергия. Изследователите разчитат, че в бъдеще ще успеят да блокират производството на този протеин при всяка котка с помощта на генна терапия - това е по-удобно, отколкото да се "произвеждат" отделни хипоалергенни породи.
Въпреки това, предназначението на протеина Fel d 1 в котешкия организъм все още не е известно, така че първо трябва да се изясни дали такава генна модификация няма да бъде опасна за животните.
Домашните котки са едни от най-алергенните животни. Алергията към тях засяга до 15% от децата и възрастните, а симптомите варират от риноконюнктивит до тежка астма. Около 95% от алергичните реакции възникват поради реакцията на организма към протеина Fel d 1, който котките произвеждат в слюнчените, мастните, перианалните и слъзните жлези. Нивата на експресия на този протеин варират в зависимост от породата, пола и други характеристики на животното, но изцяло хипоалергенни котки засега не съществуват.
Те обаче могат да бъдат създадени с помощта на генното инженерство. Изследователи от американската биотехнологична компания ImBio са открили начин да блокират производството на протеина Fel d 1 чрез генетично редактиране. Изследването е публикувано в The CRISPR Journal.
Предназначението на Fel d 1 в тялото на котките все още не е ясно. Въпреки това, анализът на гените, кодиращи този протеин при диви и домашни котки, показва, че работата на тези гени не влияе върху оцеляването и е възможно те изобщо да не играят някаква сериозна роля.
За експериментите учените използват тестикуларна, яйчникова и маточна тъкан, получена при стерилизация на 50 домашни котки. С помощта на технологията за генетично редактиране CRISPR / Cas9, която позволява да се разреже ДНК на необходимото място и да се добави или премахне някакъв фрагмент, изследователите премахват гените CH1 и CH2, кодиращи протеина Fel d 1 от котешкия геном. Това позволява да се спре производството на протеин. Изследователите не забелязват влияние върху експресията на другите протеини.
Друг експериментален начин за борба с алергията към котки е прилагането върху пациенти на моноклонални антитела срещу Fel d 1, които ще попречат на протеина да се свързва с имуноглобулини. Учените се надяват, че блокирането на производството на Fel d 1 ще позволи да се защитят от алергии практически всички.
Изследователите разчитат, че в бъдеще ще могат да създадат лекарство, което да се прилага на котка, например чрез инжектиране. Междувременно те вече преминаха от изпитания върху клетъчни култури и тъкани към експерименти върху живи котки. В това число учените ще проучат по-подробно как отсъствието на Fel d1 ще повлияе на самите животни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
