
Приложения в помощ на британските жени
- Актуално
- Текст:

Да се обадят на приятел, да споделят местоположението си в WhatsApp или да държат под ръка ключовете си или лютив спрей – доскоро с това се изчерпваха стратегиите на жените за безопасност.
Към тях се прибави и приложението WalkSafe, чиято популярност рязко скочи след убийствата на две млади жени. Понастоящем WalkSafe е най-бързо развиващото се средство за безопасност в Обединеното кралство. Автор на концепцията е Ема Кей, станала жертва на опипване и обиди на улицата.
„Никой не иска да живее в свят, в който се нуждаем от приложение за безопасност, но за съжаление има място за него", казва тя пред ВВС.
Засега приложението позволява на потребителите да планират най-безопасния маршрут по пътя си, като следят последните данни за уличната престъпност. За обслужването на WalkSafe работят пенсионирани детективи и криминали аналитици, които следят информацията за текущите улични престъпления, категоризират ги и качват данните в приложението. Така потребителите могат да идентифицират горещите точки и да планират по-безопасни маршрути.
„Нашето приложение насърчава хората да вземат предпазни мерки за избягване на престъпления, а не да реагират, едва когато са в неприятна ситуация”, казва Ема Кей.
В началото на следващата година WalkSafe ще има и нова функция за сателитна навигация, включително активна карта, на която близките на потребителите ще могат да следят движението им и да разговарят с тях в реално време. От стартирането му през март тази година приложението WalkSafe е изтеглено над 560 000 пъти.
В университета в Бат също се опитват да решат проблема с безопасността чрез приложения, които се активират автоматично - технология за смарт часовници, наречена Epowar, която изпраща сигнали, ако регистрира, че сърдечната честота и движението на тялото показват признаци на тревожност.
И тук концепцията е резлутат от неприятности при джогинг в слабо осветен парк привечер. Приложението използва изкуствен интелект, за да разпознае стрес и да реагира, като автоматично включи силна аларма, така че нападателят да няма време да действа. Мярката не е непозната, но включването на паник-бутони или аларми на мобилни телефони не става автоматично и не винаги е възможно.

Алармата на друго приложение за смартфони bSafe се активира с глас и автоматично започва да записва и да излъчва видео от нападението към избрани телефонни номера. Изобретателят му Рич Ларсен смята, че „Тези записи могат да бъдат използвани в съдебни дела като доказателство, например при изнасилване, което често се доказва трудно”.
Той знае това от горчив опит – дъщеря му е била изнасилена на улицата, но се е отказала от анонимността си, за да говори за това и да провокира обществеността към остри реакции. Момичето казва, че ако е разполагала с приложение като bSafe, първо, би могла да се спаси и освен това не би изтърпяла толкова срам и неудобство, за да разказва за престъплението, вместо да го покаже на запис. В момента се разработва и API-платформа, за да може функцията да се внедри лесно и в други приложения.
Данните на Кралската прокуратура за 2020 г. показват, че от регистрираните 58 845 изнасилвания само 2 102 са били разследвани, като 1 439 са стигнали до присъди. През юли Британското министерство на вътрешните работи стартира фонд от £5 милиона, за да помогне за подобряване на безопасността на жените на обществени места през нощта.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
