
Селфи: Снимките, които убиват
- Сигурност
- Текст:

Такива са резултатите, посочени в ново международно разследване на Фондация IO, която се занимава с правата на хората при ползването на дигитални технологии. В проучването участва и екип на испанския университет „Мигел Ернандес” (UMH).
Данните са събрани чрез инструмента за епидемиологично разузнаване Heimdllr-Project, който проследява цялата информация за такива инциденти, публикувана на шест от най-широко използваните езици в света: английски, испански, френски, немски, португалски и италиански, пише larazon.es.
Развитието на мобилните технологии и устройства наред с предимствата си, носи и редица поведенчески промени и не всички от тях са безопасни. Говорейки по телефоните си, със слушалки в ушите, хората пренебрегват правилата за движение и опасностите от трафика, а селфитата се превърнаха в страст и нещо като състезание.
Но желанието „да се увековечат” на интересни места и да разпратят лика си в социалните мрежи върви със своите рискове и необмислени действия, завършили за мнозина трагично.
Учудващо, но по-малката част от загиналите при заснемане на селфита са туристи (141 души), докато 238 са местни хора. Страните, които са регистрирали най-много селфи-смъртни случаи, са Индия (100), САЩ (39) и Русия (33), докато при следващите цифрата пада наполовина - като Испания и др. с по 15 случая. България също се вписва в печалната класация с няколко фатални инциденнта.
Според анализа, първата причина за смъртоносните инциденти са паданията (216 случая), следват намесата на транспортни средства (123), удавяне (66), огнестрелни оръжия (24), токови удари (24) и наранявания при снимки с диви животни (17).
Тенденцията е възходяща и бележи по една жертва на суетата и лекомислието на всеки 13 дни. След кратко прекъсване заради пандемията, вълната от селфита се завърна с нова сила и през първите седем месеца на годината стана причина за 31 фатални инцидента.
Средната възраст на жертвите е 24 години, като съотношението мъже-жени е 3:2. Повечето жертви са юноши под 19 години (41% от общия брой).
Учените определят мащаба на проблема като „сериозен”, а изследването си като „първата стъпка към предприемане на мерки за справяне с тази ситуация“, която отговорните институции трябва да продължат.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
