
Индия настига Китай
- Държави
- Текст:

Според прогнозите на американската инвестиционна банка Goldman Sachs до 2075 г. икономиката на Индия ще стане втора по големина в света, изпреварвайки не само Япония и Германия, но и САЩ, и ще се доближи до Китай, чийто темп на растеж напоследък се забавя.
Много от водещите световни корпорации вече започнаха да преместват производството си от Китай в Индия, което значително стимулира индийската индустрия, включително високите технологии.
Руската икономика не се споменава в прогнозата на Goldman Sachs.
Според анализатора на GS Сантану Сенгупта след 52 години размерът на икономиката:
на Китай ще достигне 57 трилиона долара,
на Индия - 52,5 трилиона долара,
на САЩ - 51,5 трилиона долара,
на Еврозоната - 30,3 трилиона долара,
на Япония - 7,5 трилиона долара.
Ключов фактор за реализиране на икономическия потенциал на Индия, експертите на GS виждат нейното предимство в работната сила, както и култивирането на собствените й таланти.
„През следващите 20 години зависимостта на Индия ще бъде една от най-ниските сред регионалните икономики“, казва Сенгупта.
„Индия може да използва тази възможност, за да изгради своя производствен капацитет, да развие сектора на услугите и инфраструктурата.“
Сега икономиката на тази страна е петата по големина в света след САЩ, Китай, Германия и Япония.
GS отбелязва, че Индия вече показва добри резултати в иновациите и технологиите. Друг двигател ще бъдат солидни инвестиции от местния бизнес и държавата.
„Благодарение на благоприятната демография на Индия, икономическата ефективност вероятно ще се повиши заедно с ръста на доходите на домакинствата и процъфтяващия финансов сектор", се казва в прогнозата на Goldman Sachs.
„Всичко това прави капитала още по-достъпен за нови инвестиции."
Успехът на Индия в привличането на чуждестранни инвестиции, включително от водещи световни технологични корпорации, напоследък е очевиден. В началото на юни стана известно, че Google води преговори с доставчици за преместване на част от производството на смартфони Pixel от Китай в Индия. Сега много други технологични компании вече са направили това или планират да го направят.
Забавянето на икономиката, административните бариери в Китай, особено по време на пандемията от COVID-19 и тежките блокирания, както и нарастващото геополитическо напрежение, накараха все повече технологични компании да побързат да изтеглят производството си от Китай.
Сред тях са доставчици от Apple, Samsung, Microsoft, Amazon и много други. Така в края на 2022 г. износът на смартфони на Apple от Индия достигна 2,5 милиарда долара, което е два пъти повече от година по-рано.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
