
Космическите мащаби на китайските технологии
- Свят
- Текст:

Проектът, разчетен до 2045 г., включва хиперзвуков дрон, който ще прави курсове до Марс, а китайските лайнери ще летят с 6000 км/ч, пренасяйки пасажерите си „от единия край на света до другия за два часа“. Планът е здвижен през 2018 и според South China Morning Post се развива „бавно, но сигурно”.
Двете посоки на китайската свръхзвукова авиокомпания са ясни - ако 145-местните ѝ самолети са предвидени за транспорт на Земята, то хиперзвуковият дрон се разработва с цел колонизиране на червената планета. Според изчисленията на професор Ксю от Авиационния колеж на университета „Бейханг” в Пекин, дронът ще работи без проблеми, въпреки теглото си от над 500 килограма. Базовото гориво на тази машина ще бъде магнезий, а формата й ще наподобява делта крило. Според разработващия екип, проектът е донякъде сложен, но не и невъзможен.
Китай се надява да създаде флотилията си хиперзвукови самолети за по-малко от 15 години. Проект се ръководи от инженерът Лю Руй, който стои зад китайските мисии до Луната и Марс. Целта на разработчиците е да произведат първите хиперзвукови самолетни двигатели преди края на настоящото десетилетие.
Русия също вече е тествала удрешно своя хиперзвукова ракета-миноносец. Засега опитите на САЩ в това направление не се постигат резултати.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
