
Какво всъщност е открил Чарлз Дарвин
- Наука
- Текст:

Днес спомене ли се Дарвин, е ясно, че става дума за еволюцията, и обратно. Но въпросът е доколко познаваме истинския принос на Чарлз Дарвин към науката – и истинската му личност. Популярният му емблематичен образ, с пухкави бели вежди и още по-пухкава бяла брада, всъщност няма нищо общо с младия учен, обхождайки с ветрохода „Бийгъл” Бразилия, Чили, Островите Галапагос и нос Добра Надежда, в търсене на приключения и събиране на всевъзможни образци животински видове.
Почти забравен факт е обаче, че теорията за еволюцията почти паралелно с Дарвин развива и друг учен, Алфред Уолас.
Колкото до самата еволюция, Дарвин не би могъл да я открие, след като е била открита поне 24 века по-рано.
Едва ли трябва да се убеждаваме, че приликата между някои животни, напр. домашна и дива свиня, вълк и куче и т.н., се забелязва трудно – напротив, тя е очевидна и би било безсмислено да подценяваме предците си, ако мислим, че и те не са я забелязали.
Не знаем със сигурност точно кога тази прилика е впечатлила хората, но със сигурност знаем, че някои древногръцки мислители са приемали еволюцията като факт. Първият, който говори за нея, е Анаксимандър (VI век пр.Хр.). Той казва, че едни видове произлизат от други и че хората са произлезли от риби. Това разбира се е далеч от реалността, но въпреки неточностите си, теорията му означава еволюция, т.е., процес на трансформиране на едни видове в други.
След Анаксимандър идеята подхващат Емпедокъл, Аристотел, Лукреций, Св. Тома Аквински и много други философи, със свои повече или по-малко точни версии по отношение на биологичната еволюция.
Така че, Дарвин не е бил сам. Но какво всъщност е направил? Въпреки че за еволюция се говори и преди него, никой не е разрешил голямата неизвестност – как се променя един вид? Какъв е биологичният механизъм зад еволюцията?
И тук се появяват Дарвин и неговият съвременник Уолъс. И двамата осъзнават, че ключът в оцеляването на организмите е най-добрата адаптивност към околната среда. Дарвин го нарича естествен подбор – един изключително елегантен и последователен процес, при който само екземплярите с най-конкурентоспособни характеристики се възпроизвеждат успешно, поколение след поколение.
Това е истинският принос на Дарвин в науката - механизмът на естествения подбор. Пътуванията по света му отворят очите, предоставяйки му безкрайно количество данни, с които да обоснове теорията си. Тя е валидна и до днес, макар и не в същия вид, в който я е изложил, а обогатена и актуализирана с всичко, което знаем за генетиката и което, разбира се, Чарлз Дарвин не е могъл да знае.
Колкото до Алфред Уолъс, мълвата разказва, че той изпреварил Дарвин и завършил труда си преди него. Но за да не изостане, Дарвин се изхитрил първи да публикува откъси от разработката си. Трябва разбира се да се признае, че неговите аргументи и полеви проучвания са далеч по-добри. „Произходът на видовете” на Чарлз Дарвин е изключително методичен труд и това е значимото в неговата работа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
