
ЕС и Обединеното кралство обвиниха Китай за голяма кибератака
- ЕС
- Текст:

ЕС първи публикува изявление, че атаката е дошла от „територията на Китай”, докато Великобритания заяви, че тя е дело на лица, подкрепяни от китайската държава. Страните заявиха също така, че китайското министерство на държавната сигурност е отговорно и за други шпионски акции.
Западните разузнавачи твърдят, че поведението на Китай е било значително по-сериозно от всичко, което са виждали преди. Във Великобритания Националният център за киберсигурност (NCSC) е консултирал над 70 засегнати организации как да се справят с атаката, съобщи днес BBC.
Microsoft обяви подробности за хака още през март и заяви, че за него е отговорна група, наречена Hafnium, свързана с Китай, който, разбира се, отрече тези обвинения. Хакерите са проникнали в сървърите на Microsoft през някои уязвими „задни входове” в IT-стемата. Това впоследствие са използвали други хакерски групи с престъпни намерения, като атаки с цел откуп и шпионаж.
„Кибератаката срещу Microsoft Exchange Servers, извършена от подкрепяни от държавата китайски групи, беше безразсъден, но познат модел на поведение. Китайското правителство трябва да прекрати този систематичен киберсаботаж и може да очаква да бъде подведено под отговорност, ако не го направи“, заяви британският министър на външните работи Доминик Рааб.
Министерството на външните работи на Обединеното кралство смята, че е много вероятно атаката да е създала възможности за мащабен шпионаж, включително придобиване на лична информация и интелектуална собственост.
ЕС изрази становището си в декларация на върховния представител по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, в която се казва:
„Компрометирането и използването на сървърите на Microsoft Exchange подкопа сигурността и целостта на хиляди компютри и мрежи по целия свят, включително в държавите членки и институциите на ЕС. Това безотговорно и вредно поведение доведе до рискове за сигурността и значителни икономически загуби за нашите държавни институции, частни компании и общественост.”
В изявлението на ЕС се казва още, че поведението на Китай предизвиква безпокойство и в други посоки със значителни щети срещу „правителствени институции и политически организации в ЕС, както и срещу ключови европейски индустрии“.
ЕС, подобно на Великобритания, също свързва тези дейности с шпионаж и кражба на лични данни и интелектуална собственост от страна на две групи, базирани в Китай, известни под кодировката APT 40 и APT 31.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
