
Четиридневната работна седмица се доказа безспорно в Исландия
- ЕС
- Текст:

Кампанията е проведена от Общинския съвет на Рейкявик и е обхванала 2500 работници (1% от трудоспособното население на страната). Данните сочат, че в повечето случаи производителността се е подобрила или е останала същата, съобщава BBC.
Участниците в експеримента докладват, че чувстват значително по-малко ниво на стрес и по-нисък риск от пренатоварване. Цялостната им оценка е, че балансът между работа, здраве и личен живот при четиридневната работна седмица е значително по-добър.
Резултатите от експеримента мотивираха синдикатите да предоговарят трудовите модели и сега 86% от съставляващите работната сила на Исландия или са преминали към по-малко работни часове за същото заплащане, или ще получат правото на това, казват синдикалистите.
От Асоциацията за устойчива демокрация (Alda) в Исландия са категорични, че: „не само е възможно да се работи по-малко в съвременните условия, но това е и прогресивна промяна".
Подобни са заключенията и от анализа на Научния мозъчен тръст Autonomy:
„Най-големият провеждан досега експеримент за по-кратка работна седмица е необорим успех по всички показатели. Това означава, че общественият сектор е узрял за новаторската стъпка, което може да бъде урок и за други правителства.”
В момента подобни експериментални кампании се провеждат и в редица други страни, в т.ч. Обединеното кралство, Испания и Нова Зеландия.
Във Великобритания експерименталната работна седмица от 35 – 36 часа показва преди всичко добро екологично въздействие. Първите резултати сочат намаляване на въглеродните емисии, вероятно в резултат на по-малкото пътувания до работното място.
Испания въведе пилотно четиридневна работна седмица за някои компании отчасти заради предизвикателствата на пандемията и за момента няма данни за промяна в производителността и резултатите от трудовата дейност.
Работодателите не отчитат намалена производителност и в Нова Зеландия, където Unilever е в процес на подобен експеримент. Там работниците имат по-голяма свобода на избор относно модела за по-кратка работна седмица. Персоналът може да намали работните си часове с 20%, като обяви предварително как ще разпредели намалението през седмицата. Експериментът предвижда заплащането на участниците да се запази така, както е договорено за 40-часовата работна седмица.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
