
Необходима ли е четиридневна работна седмица?
- Важно от "Икономика"
- Текст:

Напоследък активно се провеждат експерименти в различни страни. Преди няколко дни в Португалия беше обявено преминаването към "четиридневка" на част на предприятията в рамките на шест месеца. Властите съобщиха, че няма намаления на заплатите на служителите и финансови компенсации от държавата към работодателите не се предвиждат.
Мащабен експеримент в Исландия за въвеждане на четиридневна работна седмица без намаляване на заплатите показа ефективността на този режим на работа. Експертите са регистрирали намаляване на нивото на стрес сред работниците. В същото време производителността на труда остава на същото ниво или дори се повишава.
От 27-те страни от ЕС само пет: Франция, Финландия, Дания, Холандия и Литва се работи под 40 часа на седмица.
Обединеното кралство също провежда своето мащабно изпитание за намаляване на времето въз основа на модела 100:80:100 - 100% заплащане, 80% време, 100% производителност.
Експериментът започна през юни, ще продължи шест месеца и ще обхване 3300 работници. Проектът се осъществява съвместно с глобалната платформа 4 Day Week Global, която води изследвания по тази тема. Представените от нея констатации също показват не само подобряване на самочувствието на работниците, но и повишаване на производителността на труда.
В Белгия планираха да преминат на четиридневна работна седмица, но без намаляване на работното време. Предполага се, че гражданите вече ще работят по 9,5 часа на ден
Профсъюзите в голямото си мнозинство се противопоставят на четиридневната работна седмица, защото я виждат преди всичко като опит да се елиминират придобивките на работниците, отразени в законите за осемчасовия работен ден.
Пилотен проект за преминаване към четиридневна работна седмица се провали в испанския телекомуникационен гигант Telefónica. Работниците отхвърлиха предложението за намаляване на работния ден, а с него и заплатите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
