
Нова посока в рудодобива може да го изведе от мините
- Наука
- Текст:

Тези свойства на флората изследва един екип в Техническия университет на източногерманския град Фрайберг. Експерименталната градина изглежда малко дива, с всичките като че ли случайно поникнали растения. Всъщност това са внимателно подбрани видове с истински суперсили, чрез които учените изследват потенциала на едно ново направление в добива на ценни ресурси - т.нар. фито рудодобив, или добив на руда от растения. Пред DW учените разказват за резултатите си.
Фаворит в минното опитно поле е царевицата. Тя може да извлича икономически важни елементи от почвата – например германий, галий, мед и цинк.
Просото също извлича германий от почвата. Ценният метал се използва във високотехнологични продукти – телефони и слънчеви панели, фиброоптични и компютърни кабели и оборудване за нощно виждане. Освен това германият е скъп - един килограм в момента струва около € 2000, така че учените търсят по-евтини алтернативни начини да извличат ценния елемент.
Елдата и слънчогледът пък трупат в листата и стеблата си т.нар. редки елементи, които се използват буквално във всичко - от мобилните телефони и дисплеите до елекромоторите и вятърните генератори.
Разбира се, за да можем да използваме тези ценни ресурси, те трябва да се извлекат от растенията. И това е втората посока в експериментите на университета, която се осъществява в университетската биогазова станция.
Растенията се смилат до миниатюрни люспи и се изсушават, след което се накисват в биореактор с определено количество вода. Тук бактерии генерират биогаз и разрушават растителните клетки. В резултат на това се получава течен продукт, който се изсушава в пещ. Остатъкът е нещо като растителна руда. След като се изгори, в пепелта ѝ остават в концентрирана форма всички елементи, които растенията са извлекли от почвата.
Целият процес продължава около 30 часа, след който остава един скромен на вид бял или оцветен прах - всъщност германиев диоксид и соли на редки елементи.
Пред поекта за фито рудодобив на Университета във Фрайберг има дълъг път, но екипът казва, че потенциалът е огромен, тъй като почвата е най-големият глобален източник на тези елементи, които растенията извличат от нея всяка година. Досега учените са успели да произведат около 50 грама германий и 50 грама редки елементи от един хектар земя. Може да не е много, но всъщност е много обещаващо начало.
Потенциалът на фито рудодобива тепърва ще се определя, но за света е особено важно да има алтернативи на традиционния добив на редки и ценни суровини. Тепърва ще се определя и потенциалът на различните растителни видове. Учените казват, че някои от тях могат да извличат от земята дори токсични тежки метали и са убедени, че ще открият и други суперрастения, чиито сили можем да овладеем и да използваме.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
