
Природата може да „превземе" и градовете с помощта на хората
- Градина и ландшафт дизайн
- Текст:

Озеленените покриви в Лондон се множат и се превръщат в оазиси за дивата природа, приютявайки видове, смятани за отдавна изчезнали от Острова. Най-новите обитатели, открити на покривната тераса на офис сграда в Лондонското Сити, са рядък вид представители от семейството на орхидеите, смятан за изчезнал от флората на Обединеното кралство, тъй като не е забелязван от 1989 г., при това – в Корнуол, съобщава bbc.com.
Орхидеите Serapias parviflora обикновено се срещат в средиземноморския басейн и по атлантическия бряг на Франция, Испания и Португалия. И сега са открити в Лондон, на покрива на Nomura International, и то представени с всички 15 разновидности на цветното семейство. Ентусиазмът от откритието е неотразим след разочарованието, когато преди около 20 години тези орхидеи изчезват от Корнуол и се смяташе, че вече не се срещат като диворастящ вид във Великобритания.
Покрит с гъст килим от треви и цветя, огромният покрив на Nomura International е рай за дивата природа и биоразнообразието със своите 159 растителни вида и 17 вида пчели. Сухият и топъл бетонен градски остров с подходяща почва е идеална среда и за редките орхидеи, които цъфтят само няколко седмици. Еколозите казват, че с промяната на климата в Лондон вероятно ще се развият още средиземноморски видове.
Екипът, който се грижи за покривната градина, е зябелязал едва поникналите орхидеи преди около месец, а преди дни дребните цветчета вече са започнали да разцъфват. Как са попаднали семената им на покрива на японската инивестиционна банка в Лондон, е пълна загадка, макар че могат да изминат големи разстояния с южните ветрове от Европа или в пясъчните облаци от Сахара.
Вероятно на лондонския покрив семената са имали шанса да поникнат и разцъфтят в симбиоза с т.нар. микоризални гъби. Този вид се развива под повърхностния слой на почвата и образува гъста мрежа от фини гъбични нишки, които извличат от почвата хранителни вещества, например азот и фосфор, и ги пренасят към корените на околните растения, а в замяна получават от тях захари, които растенията произвеждат в процеса на фотосинтезата. В горите, например, нишките на една такава гъба могат да обхванат до 100 кв. м, а под един хектар гора мрежата им достига до 6 тона тегло и дължина – зашеметяващите 100 милиона километра, коментира DW.
Учените вече знаят доста за взаимовръзките между микоризалните гъби и горските дървета. Сега е наред проучването на възможната комуникация между самите дървета, с помощта на магичните бели гъбични нишки,
Колкото и да мислим, че познаваме природата, тя винаги намира начин да ни покаже, че сме едва на прага на познанието за нея.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
