
Пътят на Китай към икономически разцвет минава през „Тянанмън”
- Свят
- Текст:

След този икономически бум, сега китайското правителство иска да промени имиджа на страната в посока на демократичните храктеристики. За младите китайци това е добра новина. За средното поколение и по-възрастните обаче означава да забравят как започна всичко само преди 30 години. Тогава, осъзнавайки стресиращото ниво на бедност и едва кретащата си социалистическа икономика, Китай предприе основни промени и започна да разрешава частни компании и чуждестранни инвестиции – ход, който предопредели днешния просперитет, но и създаде условия за корупция, голяма като страната. След поосвободената бизнес инициатива и все още живите спомени за жестоките ограничения на Културната революция, у китайците бързо се зародиха и надежди за по-голяма политическа прозрачност и демократични свободи.
В средата на 80-те години в Пекин започват мирни студентски протести с такива искания. Естествен сборен пункт и символ на протестната вълна е площад „Тянанмън”. В началото на юни 1989 г. протестират вече около един милион души. Първоначално китайското правителство не предприема директни действия, но хардлайнерите надделяват и през втората половина на май в Пекин е обявено военно положение. На 3 и 4 юни към площад „Тянанмън” се насочва войска, която помита протестиращите, изпълнявайки правителствената задача „да овладее района”. Никой не знае със сигурност броя на жертвите – китайското правителство твърди, че са около 200 цивилни и няколко десетки военнослужещи, но според тогавашния посланик на Великобритания в Пекин са около 10 000 души.

Снимка - wallpapercave.com
Днес, 32 години по-късно, темата „Тянанмън’1989” e табу. Възпоменателни събития в памет на жертвите са забранени. Правителството контролира напълно социалните медии и усърдно трие постове с подобно съдържание. Хонконг и Макао бяха единствените китайски територии, където хората свободно отбелязваха годишнината от репресиите. Всяка година на 4 юни в хонконгския парк „Виктория” многохилядни тълпи се събираха на мирно бдение. Миналата година обаче властите го забраниха с формалния аргумент за пандемичните условия. Въпреки това десетки хиляди се стекоха към парка, събаряйки издигнатите барикади. За втора година и властите в Макао не разрешават възпоменателни инициативи.
Но днес властите в Хонконг се „презастраховаха”, като арестуваха демократичната активистка, адвокат Чоу Ханг Тонг за намерението ѝ да запали на улицата свещ, за да почете паметта на жертвите. Преди няколко дни е арестуван и 20-годишен младеж, който разнасял флаери с покана за традиционното бдение в парк „Виктория”. И двамата задържани са обвинени в „популяризиране и обявяване на неразрешено събрание“.
„Това ще бъде първият 4 юни след приемането на Закона за националната сигурност”, казва адвокат Чоу Ханг Тонг пред BBC малко преди ареста. Но според нея, след като 30 години Хонконг е изразявал почитта си към жертвите, традицията няма да изчезне, защото е „в ДНК на хонконгците”. Мрачната годишнина ще отбележи свободно само Тайван.
Китай постигна целите си в икономически план, несъмнено, повишил се е и жизненият стандарт в страната. Хонконг нямаше нужда от това. Градът остров, който от 1997 г. се върна в пределите на Китай като независим административен район, бе световен финансов център с процъфтяваща икономика в резултат на демократичните свободи, постигнати в периода на британското управление (1945 – 1997). Но стилът на живот в Хонконг, меко казано, не съвпада с официалната политика на Китай. Днес по улиците на Хонконг патрулират близо 7000 полицаи, хонконгци отстояват все по-трудно демократичните си права, а Китай търси демократична окраска на имиджа си – само преди дни правителството разреши по три деца на поданиците си и непрекъснато разширява грижите за тях, вкл. чрез мощна и мащабна система за лицево разпознаване напр., която информира властите във всеки един момент къде сте и какво правите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
