
Пожарите от миналото хвърлят нова светлина върху климатичните промени
- Екология
- Текст:

Частици дим, попаднали в ледовете преди векове, разкриват миналото на Южното полукълбо и хвърлят нова светлина върху вероятните последици от глобалните климатични промени. Това съобщава ново изследване на Харвардския институт за инженерни и приложни науки „Джон Полсън” (SEAS), публикувано в Science Advances.
Според публикацията досега мащабът на пожарите в миналото и количеството дим в атмосферата на доиндустриалната епоха не са били добре характеризирани, така че новите резултати имат значение, за да се разбере по-пълно еволюцията в изменението на климата от втората половина на XVIII век до наши дни и да се прогнозира по-прецизно бъдещият климат.
Един от най-несигурите фактори в тези прогнози е бързината, с която ще се повишават температурите на повърхността на планетата като реакция към увеличаването на парниковите газове. Прогнозирането на тези температури е сложно, тъй като включва изчисляването на противоположните ефекти на затопляне и охлаждане в атмосферата.
Парниковите газове задържат топлината и затоплят повърхността на планетата, докато аерозолните частици в атмосферата от вулкани, пожари и друго горене я охлаждат, като блокират слънчевата светлина или уплътняват облачната покривка.
Така че новите данни, които позволяват да се разбере по-добре колко е чувствителна повърхностната температура към всеки от тези фактори и взаимодействието им, са от решаващо значение за прогнозирането на климатичните промени.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
