
Нов живот за строителните отпадъци
- Инертни и строителни материали
- Източник: DW, smithsonianmag.com и др.
- Автор:

Рециклирането на строителни материали е голяма тема за кръговата икономика. Всяка година нашият свят произвежда милиони тонове строителни отпадъци. Голяма част от тях отива на сметищата, а ресурсите ни не са безкрайни. Защо този боклук да не се оползотвори и отпадъците на един да станат строителни материали за друг?
Експертите по рециклиране наричат строителните отпадъци „градска мина” – тя е богата на мед, строителен пясък, желязо и други. Повечето от тези строителни материали могат да се върнат в строителството и от тях да се създаде същият или подобен продукт.
Всяка година в Швейцария се разрушават 3 до 4 хиляди сгради, т.е. повече от 10 всеки работен ден, в т.ч. и сгради, реновирани само преди 10 години. Бронзови брави, дръжки за врати и прозорци, прозоречни рамки, дограма, арматура за баня, декоративни детайли често отиват на бунището. Все още се рециклират съвсем малко такива компоненти, а и не всички от строителната индустрия са убедени в повторното им използване, въпреки че вече има безброй примери за рециклиране и повторна употреба.
Швейцарска онлайн платформа продава изгодно строителни елементи от разрушени сгради. Клиентелата ѝ расте, защото намира това, което търси, на много приятни цени.
А в Нидерландия се произвеждат тухли от отпадъчни продукти. Правят се на ръка в една стара тухларна на юг от Амстердам от натрошени строителни отломки и промишлени отпадъци. Пазарът им се развива много добре и въпреки че тухлите не са евтини, продажбите се увеличават. Пъстроцветният дизайн на рециклираните тухли вече определя облика на много нови и реновирани сгради из Европа, което припомня, че идеята да се спестят материали е пряко свързана с добрата естетика. Хората обичат да купуват хубави неща и производителите на „отпадъчните тухли”, изглежда, са намерили рационалното зърно - за да се превърне в устойчива практика, рециклирането на строителни отпадъци трябва да върви с атрактивен дизайн. Никой не иска грозно строителство.
Нидерландия е пионер в кръговата икономика. Страната иска до 2050 г. да рециклира всичките си отпадъци, а до 2030 г. – 50% от тях. Амбициозен план.
Но решението е едно – преминаването към кръгова икономика трябва да се превърне в политика. Данъчните облекчения са добра първа стъпка. Може би трябва да се предвидят и санкции, ако хората и най-вече бизнесът не започнат да използват рециклирани материали.
Идеолозите на кръговата икономика вярват, че времето за промяна е сега, но знаят също, че тя не става бързо. От 150 години насам строителната индустрия е най-крупният икономически сектор, така че не може да се промени за един ден. И това означава, че промяната трябва да започне, тъй като ресурсите ни продължават да се изчерпват.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
