
Видеоигрите замениха музиката в младежката култура
- Култура
- Текст:

По данни на анализаторите от statista.com глобалният пазар на видеоигри през 2020 г. е бил на стойност 131,23 млрд. долара. Това е значителен ръст спрямо 2019-а, когато той е достигнал 123,54 млрд. долара. Според експертите се очаква до 2023 г. стойността на пазара да се повиши до над $200 млрд.
Би било неправилно да се каже, че видеоигрите са станали масови през 2020 г. Те са масови от десетилетия, пише The Guardian. Тяхното място в културата на младите обаче е по-важно както за геймърите, така и за тези, които не се занимават с игри по цял ден. Отчасти това се дължи, от една страна, на всички отменени събития през изминалата година заради пандемията от COVID-19.
Коментарът на Шон Монахан за The Guardian припомня, че дори политиците се възползваха от популярността на видеоигрите, за да убедят по-младата аудитория да гласува по време на президентските избори миналата година. „Утвърдената във времето традиция по-възрастни политици, които се опитват да изглеждат млади и модерни чрез музикалните си вкусове, е заменена от по-възрастни политици, които се опитват да изглеждат млади, докато стриймват как играят видеоигра", пише Монахан.
Според него пандемията от COVID-19 не е причина за бума на видеоигрите, по-скоро тя само е ускорила процесите, които задвижват тази индустрия. Много преди локдауните видеоигрите триумфираха като най-популярната форма на забавление сред младите хора.
„Промяната в интересите беше потвърдена миналата пролет, когато компанията Adweek съобщи, че приходите на игралната индустрия възлизат на 139 млрд. долара годишно и са надминали Националната футболна лига на САЩ, Националната баскетболна асоциация на САЩ и Канада, Мейджър Лийг Бейзбол и Национална хокейна лига, взети заедно. Заради ограниченията през изминалата година към декември 2020 г. данните показват, че индустрията е спечелила още повече“, пише Монахан.
Смята се, че днес в Китай има 720 млн. геймъри. Общо 90% от хората на възраст 25-35 години спадат към тази група, както и 97% от населението от 18 до 24 години. Повече от 18% от геймърите играят повече от 30 часа седмично. Те прекарват повече време онлайн, в сравнение с офлайн активности. Например 45,2% от тях ходят на кино, но 91,8% гледат филми онлайн. Общо 68,9% от китайските геймъри пазаруват от физически магазини, в сравнение с 86,8% от тях, които пазаруват онлайн.
В разгара на културна промяна сме, продължава коментаторът. В проучване на Whistle 68% от мъжете от поколението Z (родени между 1996 и 2009 г.) казват, че игрите са важна част от тяхната идентичност, 91% казват, че играят редовно видеоигри, а 74% - че видеоигрите им помагат да останат свързани с приятелите си.
„Колкото и смущаващо да е за много хора, ако музиката е била най-важната форма на младежката култура през XX век, то видеоигрите изглеждат най-важните за XXI в.“, завършва коментара си Монахан.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
