
Преоткриването на автокрацията
- Анализи
- Текст:

Проучването, публикувано вчера, е дело на International IDEA - световна междуправителствена агенция със седалище в Стокхолм, Швеция, която анализира глобалното състояние на демокрацията и от 2017 г. публикува доклади от изследванията си. Те са фокусирани върху спазването на демократичните принципи по света, анализирайки 116 показателя, включително благосъстояние на населението, социално равенство и ниво на корупция.
Анализът включва и най-актуалните демократични тенденции като протестите в Шанхай миналия уикенд, които бързо се разпространиха и продължават в основни градове на Китай като Пекин, Ухан, Гуанджоу и др., както и в над 50 университета, преръщайки белия лист в символ на искания за граждански свободи. Масови протести, настояващи за граждански права, разтърсват Иран повече от два месеца, а преди седмица в Будапеща учители, ученици и родители призоваха за гражданско неподчинение срещу националистическото правителството на Орбан.
Според доклада обаче, тези протести не скриват факта, че в сравнение с 2021 г., авторитарното управление се е засилило в два пъти повече държави, в сравнение с тези, които са станали по-демократични. „Авторитарните режими задълбочиха своите репресии“, се казва в доклада. Посочената статистика показва, че светът се връща там, където беше в края на Студената война, със сходно в общи линии съотношение между демокрациите и авторитарните режими.
От 173 държави, анализирани в доклада, 104 могат да бъдат обозначени като демокрации. Четиринадесет от тях са станали по-демократични в сравнение с предходната година, докато в 48 демокрацията макар и слабо, но е била ограничена. От 69 анализирани автокрации, над половината са станали по-репресивни, като същевременно автократичните лидери са успели да се адаптират, изграждайки по-транснационален имидж и високотехнологични общества.
Докладът посочва, че репресивните механизми определено са станали по-креативни, но в същото време автокрациите допускат и повече грешки, които за съжаление се поправят много дълго, както се вижда от „войната на Путин”.

Докладът сочи и форми на "демократична мимикрия". Преди да започне войната срещу Украйна и унищожаването на последните остатъци от свобода в Русия, президентът Владимир Путин разработи своя собствена марка „избирателна автокрация“, с редовни, но несвободни и нечестни избори. Унгарският премиер Орбан още през 2014 г. обяви създаването на „нелиберална демокрация“, цитирайки като примери Турция и Русия.
Анализирайки „116-те нюанса синьо” (традиционен цвят на демокрацията), докладът посочва и някои проблясъци на надежда за демократично развитие. Гамбия, Шри Ланка, Чили и Молдова например, са повишили демократичния си коефициент.
Други, като Швейцария и скандинавските страни, са стабилни във всичките 116 характеристики на демокрацията. Заключението е, че тези страни виждат дългосрочните ефекти на едно демократично развитие по отношение на мира и благополучието на гражданите.
Анализът не пропуска и някои негативни тенденции дори и в най-развитите демокрации като поляризацията между партиите и съответно – сред гласоподавателите, както и съмнения в свободата и почтеността на медиите.
Според доклада, демокрацията в света е на исторически кръстопът. „Демокрациите спешно трябва да постигнат резултати и за щастие, вече се полагат усилия за укрепване на демократичните структури“, се казва в изследването. Като примери се посочва разрешаването митинги и създаването на стабилни избирателни механизми, каквито неотдавна демонстрираха например Кения и Бразилия.
Авторите на проучването са категорични, че докато автократите се преоткриват, демократите трябва да проявят много повече креативност и укрепвайки съществуващите институции, да работят за „демократизиране на самата демокрация“ на всички политически нива.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
