
В Китай се проведе първият в света турнир по кикбокс за роботи
На 25 май 2025 година в Ханчжоу (провинция Чжъцзян) стартира първото в историята Световно състезание за роботи на China Media Group (CMG) — серия Mecha Fighting. Главното събитие бе уникалният двубой между хуманоидните роботи Unitree G1, които демонстрираха бойните си умения в кикбокса, съобщава CCTV.
Четири робота с тегло около 35 кг и височина 132 см, управлявани дистанционно от треньори с помощта на джойстици, участваха в битки, състоящи се от две части: изпълнение на различни движения и серия от три двуминутни рунда. За удар с юмрук по глава или тяло се дават 1 точка, за удар с крак — 3 точки. Роботите губят 5 точки при падане, а ако не се изправят в рамките на 8 секунди, губят веднага 10 точки и рундът приключва.
Видео показва как роботите могат плавно да нанасят удари с ръце и крака, макар че ударите им -скоро приличат на бутания – те са сравнително меки. Понякога роботите губят равновесие и падат по забавен начин, но бързо се изправят. Въпреки че отстрани това изглежда тромаво, инженерите смятат, че дори такава координация в робототехниката е трудно постижима.
Треньорите използват изкуствен интелект (ИИ), за да обучават роботите, анализирайки движенията на професионални кикбоксьори и зареждайки ги във виртуална среда.
„Не е лесно да научиш роботите на различни движения,“ отбелязва директорът на Unitree Ван Цисин. Според него изкуственият интелект позволява на роботите да усвоят сложни движения и да се адаптират в битка.
Ли Гаофън от Университета в Чжъцзян подчертава, че през последната година технологиите за хуманоидни роботи в Китай са направили огромен напредък:
„Преди само половин година беше невъзможно да се представят такива плавни движения на роботите. Кикбоксът е много сложна задача поради необходимостта от постоянен контрол на движенията и реакция спрямо противника. Това поставя високи изисквания към алгоритмите за управление, електрониката и скоростните редуктори – специални предавки, които осигуряват прецизност и скорост на движенията.“
Експертите от Global Times отбелязват, че турнирът създава уникална система за обучение за китайската робототехническа индустрия и подпомага развитието на технологии за възприятие, управление и изпълнение. Тян Фен, бивш декан на изследователския институт на компания SenseTime, подчертава важността на координацията на движенията, работата на горните крайници, издръжливостта на батерията и здравината на материалите за такива роботи.
През декември тази година компанията EngineAI от Шенжен планира да проведе голям турнир с бойни пълномащабни хуманоидни роботи, за да демонстрира новите постижения в ИИ и робототехниката и да подпомогне внедряването на тези технологии в индустрията.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

ЕС ще стартира фонд от €10 млрд., за да догони САЩ и Китай в технологиите

Търговски съд в САЩ блокира митата на Тръмп

Германия ще финансира украински безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие

Румъния плаща глоба от над €3000 на ден за забавяне на вноска в ЕС

Законно ли е да се таксува ръчният багаж на пътниците в нискобюджетните авиокомпании

Политизира ли се помощта за Газа

Хроника на военните действия: ужасяващо ново оръжие променя войната в Украйна

Полууспешен девети тестов полет на SpaceX Starship – и на Илон Мъск в Белия дом
