
Как ЕС изпълнява собствените си санкции срещу Русия
- Актуално
- Текст:

Това посочва германската новинарска медия Tagesschau, позовавайки се на мозъчния тръст Ember. Споед тях, най-много са нараснали покупките от Италия, Франция и Чехия, които посрещат нуждите си по този начин, вместо да инвестират в реални алтернативи. В същото време ЕС инвестира милиони в терминали за внос на LNG, чийто капацитет остава неоползотворен.
В интервю за бизнес изданието Handelsblatt еврокомисарят по енергетика Дан Йоргенсен критикува противоречивата политика: „Напълно неуместно е да купуваме изкопаеми горива от Русия, попълвайки военния бюджет на Кремъл, От началото на войната в Украйна сме платили на Русия за изкопаеми горива сума, еквивалентна на цената на 2 400 изтребителя F-35".
Според оценки на Института за световна икономика в Кил (IfW), посочени и в доклад на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (CREA) от февруари, миналата година страни от ЕС са платили на Русия общо € 21.9 милиарда за нефт и газ, докато финансовата помощ на блока за Украйна за същия период възлиза на € 18.7 милиарда.
Във връзка с тези констатации от Европейската комисия (ЕК) съобщават, че подготвят „пътна карта” за постепенно спиране на вноса на изкопаеми горива от Русия. Най-големи доставчици на природен газ за ЕС остават Норвегия и САЩ. От ЕК отбелязват също, че на този етап не възнамеряват да облекчат санкциите срещу Русия "за разлика от САЩ". От своя страна, Вашингтон не включа ЕС в настоящите мирни преговори, но даде да се разбере, че ще въвлече европейските си съюзници в обсъждането на санкциите, пише Bloomberg.
Междувременно италианската компания Ariston обяви, че възнамерява да възобнови дейността си в Русия, съобщава руският мултимедиен холдинг РБК. Стъпката последва решението на Владимир Путин да отмени частично национализацията на руските клонове на редица западни компании, в т.ч. италианската Ariston и германските Bosch, Siemens и NEFF, които преминаха под управлението на Gazprom Household Systems.
Изключението, предоставено само на руското дъщерно дружество Ariston Thermo Rus, е първи акт за отмяна на национализацията на чужд бизнес, широко налагана от Кремъл след въвеждането на санкциите срещу Русия.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
