
Ирак е против всякакво споразумение за отказ от изкопаемите горива
- Енергия
- Текст:

Ирак подкрепя призива на генералния секретар на ОПЕК за отхвърляне на всяко споразумение, свързано с премахването на изкопаемите горива, заяви говорителят на иракското министерство на петрола Асем Джихад.
В петък генералният секретар на ОПЕК Хайсам ал-Гайс се обърна с писмо към членовете на обединението с молба да отхвърлят всякакви формулировки, свързани с постепенния отказ от изкопаеми горива в проекта на окончателното споразумение на срещата на върха на ООН за климата в Дубай (COP28).
По думите на представителя на Министерството на петрола, ръководителят на ведомството Хайян Абдулгани е инструктирал иракската делегация, участваща в конференцията на ООН за климата (COP28) в Дубай, да постигне това, че във формулировката на заключителното изявление да се подчертава "сътрудничеството на страните по света за намаляване на вредните емисии и отказ от опитите за насочване към изкопаеми горива и нарушаване на правата на страните производителки и на техните народи".
"Ирак подкрепя това, което беше заявено в съдържанието на посланието на генералния секретар на ОПЕК Хайсам ал Гайс, отхвърляйки всеки текст или формулировка, насочена към енергетиката, т.е. към изкопаемите горива, а не към намаляване на емисиите", каза Асем Джихад.
Проектът на споразумение след срещата на върха на ООН по въпросите на климата в Дубай включва редица варианти за бъдещо използване на изкопаеми горива, което е най-спорният въпрос на срещата на върха.
До приключването на конференцията на 12 декември страните трябва да постигнат консенсус по този въпрос. В текста, който все още е в етап на обсъждане, са включени пет възможни варианта.
По-конкретно, той призовава страните да "предприемат по-нататъшни действия през това критично десетилетие към постепенно премахване на изкопаемите горива в съответствие с най-напредничавите научни постижения", както и "към постепенно премахване на изкопаемите горива в съответствие с най-добрите научни постижения, чрез начини за постигане на максимален показател на глобалното затопляне от 1,5%, принципите и разпоредбите на Парижкото споразумение".
Освен това, текстът предвижда вариант за "постепенен отказ от изкопаемите горива, признавайки необходимостта от достигане на пика на неговото потребление през това десетилетие и подчертавайки важността на това, енергийният сектор да бъде предимно свободен от изкопаеми горива много преди 2050 г.", както и "поетапен отказ от използването на изкопаемите горива и бързо намаляване на използването му, за да се постигне нулево ниво на емисиите на СО2 в енергийните системи до средата на века или около този срок".
Освен тези варианти, има предложение да не се вмъква в текста на споразумението след конференцията нито дума за бъдещото използване на изкопаеми горива.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
