
Първият в света дървен сателит полетя в космоса
- Актуално
- Текст:

Сателитът LignoSat е с големината на длан, съобщава Reuters. Разработен е от учени от университета в Киото и специалисти от Sumitomo Forestry. Амбицията на създателите му е да демонстрират качествата на дървото като алтернативен материал в инструментариума за космически изследвания.
„С дървен материал, който можем да произвеждаме сами, ще можем да строим къщи, да живеем и работим в космоса завинаги“, каза пред CNN Такао Дои, ръководител на екипа изобретатели и бивш астронавт. Учените са разработили план за 50 години напред, през които да засадят и отгледат на Марс и Луната иглолистни видове, годни за използване в строителството.
Вдъхновение за японските учени са първите самолети от началото на ХХ век, които също са от дърво, допълва Коджи Мурата, професор по горски науки от университета в Киото. Той припомня, че в космоса дървото е по-издръжливо, отколкото на Земята, заради отсъствието на вода и кислород, т.е., няма опасност сателитът или други съоръжения от дърво да изгният или да се запалят.
LignoSat е изработен от дървесина на дървото хоноки – вид магнолия, популярен материал в традиционните японски занаяти. След изпитанията му на МКС, LignoSat ще бъде пуснат в орбита на височина около 400 км над Земята, където ще остане 6 месеца.
През това време учените ще тестват устойчивостта на дървото в екстремните космически условия, включително температурни промени от −100 до +100 градуса по Целзий. LignoSat е и тест на възможността в космическите изследвания да се използват възобновяеми материали с минимално въздействие върху космическата среда.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
