
Класиката е модерна: класическата музика „се разбира” с мозъка
- Здравни
- Текст:

Проучване от 90-те години на миналия век, публикувано в сп. Nature, посочва, че само след 10 минути слушане на музика от Моцарт, участниците в експеримента са показали значително по-добро пространствено мислене, отколкото групата, слушала музика за релакс, или тези, останали 10 минути в тишина. Същевременно, многобройни експерименти доказват благоприятното влияние на класическата музика върху пациенти с Алцхаймер.
Многобрайни експерименти водят до заключението, че слушането на класическа музика или ученето да се свири на инструмент води до по-високи оценки в училище и забавя когнитивния спад. Експериментално е доказано, че при слушането на класическа музика мозъчните функции скачат с 50%.
Според д-р Майкъл Тримбъл, професор по неврология и невропсихиатрия в Лондонския университетски колеж, внимателно подбрани класически музикални пиеси влияят положиелно на пациенти с епилепсия. Мета-проучване, публикувано в Interdisciplinary Science Reviews през 2022 г., показва изключителната ефективност на антиепилептичния ефект на две клавирни сонати от Моцарт (K448 и K545). Слушането им е намалило значително епилептичната мозъчна активност при приблизително 84% от изследваните.
Доказателство за универсалното въздействие на класическата музика е фактът, че дори немузиканти „усещат” неволните грешки, които понякота изпълнителите на класическа музика допускат. Според изследователите, това се дължи на балансираните структурни пропорции и хармония на музикалната класика.
Според д-р Тримбъл, класическата музика се развива според „природни правила, и математическа логика”, което носи благотворното ѝ въздействие – за разлика от „непрекъснатото повторение на едни и същи музикални последователности с неясна или банална информация в поп музиката”. Заедно с това произведенията на класическата музика са сравнително дълги. Това, плюс балансираната сила на звука, дава на мозъка достатъчно време и акустично пространство да приеме и обработи богатата информация.
Друго силно доказателство в полза на класическата музика е установено чрез ядрено-магнитни изследвания на мозъка на класически оркестрови музиканти. Оказва се, че при тях типичното свиване на мозъка с възрастта не само не се случва, но много често дори се констатира увеличаване на определени части от сивото мозъчно вещество.
Вглъбеното слушане на класическа музика е време на блаженство за хипокампуса – тази част от мозъка, свързана с ключови функции като познанието, памета и емоциите. Международни проучвания показват, че над 80% от хората са плакали, слушайки музика, при 18% просълзили се при гледането на скулпури и 25% при гледането на картини.
Друго качество на структурата и хармоничния език на класическата музика е че внушава чувство за разрешаване на проблемите – защото мозъкът ни отразява развитието на музикалната пиеса, движено от същата цел – да се разраши конфликтът между музикалните теми в една класическа творба. Това прави музиката особено ефективна при намаляване на стреса и тревожността, често придружени от усещане за извисяване и благодарност – емоции, които силно и положително влияят на благосъстоянието ни.
Музиката и по-специално класическите жанрове, стимулират секрецията на т. нар. хормони на щастието – ендорфини, допамин, серотонин и др. С това учените обясняват и сполучливите срещи по време на концерти. Развитието на формата в класическите музикални пиеси активира безпогрешно и системата за възнаграждение в мозъка, което намалява тревожността и депресията.
За разлика от това, неизменният ритмичен модел на поп-музиката привидно стимулира, но може да внуши и чувство на безизходност и меланхолия, негативни емоции, гняв, враждебност, умора, тъка, напрежение и дори агресия.
И най-сетне достъпността на класическата музика ѝ позволява да действа и на хора, които не са сред феновете ѝ, но ги увлича подсъзнателно с красота, дълбочина и логика, създавайки чувство на удоволствие, което ни стимулира във всичките ни начинания.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
