
Изкопаемите горива за първи път са след вятъра и слънцето по производството на ток
- Възобновяема енергия
- Текст:

Вятърът и слънчевата енергия представляват 31% от европейското електричество или 59 TWh през отчетния период, докато изкопаемите горива поставят антирекорд с 27% и 53 TWh.
Зелените източници успяха да поставят рекорд благодарение на силния растеж на слънчевата енергия в региона, високата производителност на вятърните турбини и ниското търсене на електроенергия. Само слънчевата енергия представлява рекордните 14% (27 TWh) от цялата електроенергия в ЕС през май - този сегмент за първи път успя да изпревари въглищната енергия, която спря на 10%.
Вятърната енергия през май 2023 г. се е увеличила в сравнение с май миналата година и е достигнала дял от 17% (32 TWh) от електроенергията, генерирана в ЕС, но е загубила спрямо рекордната цифра от януари, когато вятърът е генерирал 54 TWh или 23% от електроенергията.

Въглищата, най-замърсяващият източник, помогнаха за генерирането на 10% (20 TWh) от европейското електричество през май, нисък дял, наблюдаван последно през пандемичния април 2020 г. Последният резултат не е случаен: от януари до май регионът е намалил производството от газ и въглища съответно с 20% и 15%, докато слънчевата енергия показва 10% увеличение, а вятърната енергия с 5%.
2022 г. беше първата година в историята на Европа, когато вятърът и слънцето изпревариха газовата енергия. Сега те са успели да изпреварят всички изкопаеми горива взети заедно.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
