
Гърция премахва държавния монопол върху висшето образование
- Актуално
- Текст:

Часове преди гласуването, което започна в петък вечерта и приключи след полунощ, протестиращи атакуваха полицията пред парламента с бензинови бомби, докато около 18 000 души демонстрираха в центъра на Атина срещу законопроекта. Полицията обвини няколко десетки агресивни демонстранти и използва сълзотворен газ. Девет граждани и седем полицейски служители са ранени, трима протестиращи са арестувани.
Като цяло обаче, петъчният мигинг беше мирен, завършвнайки цикъл от седмици демонстрации, в които се включиха силни леви студентски организации, преподаватели и университетски служители. Въпреки това проучванията на общественото мнение показват, че повечето гърци са съгласни със създаването на частни университети.
В парламента законопроектът спечели с гласовете на 159 депутати, срещо 129, които гласуваха „против”. Дясноцентристкото правителство на Гърция смята, че реформата ще помогне за завръщането на много квалифицирани кадри в страната. „Трябва да кажем категорично „да“ на тази мярка като гаранция за по-голяма свобода и по-голям достъп до знания за всички гръцки студенти“, каза премиерът Кириакос Мицотакис пред парламента преди гласуването.
„Това правителство иска да приватизира всичко, докато разходите за живот се покачват, а заплатите ни остават жалки. Частният сектор идва и демонтира общественото образование, използвайки ресурси, за които няма да плати нищо“, каза Анна Адамиди, студентка по философия, пред Associated Press. Против реформите са и всички опозиционни партии, които смятат, че законопроектът нарушава конституцията и ще създаде две категории студенти.
Частното висше образование в Гърция и сега е законно, но новото законодателство ще изравни дипломите от проверени частни образователни институции с дипломите от държавните университети. Чуждестранните университети ще могат да откриват в Гърция, клонове, които ще функционират като структури с нестопанска цел, въпреки че ще събират такси за обучение.
В момента студентите в Гърция са над 650 000, плюс 40 000, които учат в чужбина, информира Министерството на образованието преди дебата. През последните седмици правителството на Мицотакис осъществи още няколко големи реформи, в т. ч. легализирането на еднополовите бракове и гласуването по пощата за предстоящите избори за Европейски парламент през юни.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
