
Еманципация: след 1250 години японският „Празник на голото тяло” допусна жени
- Актуално
- Текст:

Но тази зима има голяма промяна - в празника за първи път участват голяма група жени – и знаят, че творят история, пише ВВС. Миналата година Световният икономически форум класира Япония на 125-та позиция от общо 146 страни, според индекса за равенство между половете.
Макар и „зад кулисите”, японските жени винаги са подкрепяли мъжете си в подготовката им за Хадака Мацури, обяснява една от авангардистките, чието семейство работи на празника в Кономия от поколения. Но идеята за действително участие на жени е новаторска. Всъщност, забрана за това никога не е имало – просто никой не си го е помислял.
„Вярвам, че най-важното на един празник е всички да се забавляват. Мисля, че Бог също би бил щастлив от това“, каза пред Reuters един от ветераните-участници. Не са малко обаче и традиционалистите, които защитават събитието като „мъжки празник”.
Първият отбор участващи жени идва със стила си - те са всичко друго, но не и голи, а носят „щастливи” къси сини кимона и бели къси панталони.

Дамският отбор няма да бъде и част от състезанието кой първи ще докосне „мъжкото божество” – това остава мъжки приоритет, но не намалява значението на първото женско участие. „Чувствам, че времената се променят“, казва една от участничките пред BBC – и след 1250 години, изглежда е време.
Съзнавайки, че очите на медиите и зрителите са вперени в тях, жените от първия женски отбор в Хадака Мацури, са тренирали дълго и упорито, за да се представят на ниво. Зрителите по пътя до храма им се радват и ги насърчават при февруарските минусови температури. Насърчава ги и традиционното пръскане със студена вода в двора на светилището, зареждайки дамите с още повече енергия.
След участието им, улицата посреща жените като звезди – хората се снимат с тях, запечатвайки историческата промяна на традицията, а медиите напират за интервюта.
„Направихме го”, казва Ацуко Тамакоши, организаторката на женския отбор. Според нея, молитвите и желанията на мъжете и жените са едни и същи, както и страстта им да са част от празника. Тя самата е доволна, че вместо зрител, вече е участник в традицията, което я изпълва „с благодарност и щастие”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
