
Швейцария иска „по-тясно институционализирано сътрудничество“ с НАТО
- Акценти
- Текст:

В Северноатлантическия пакт, учреден през 1949 г. във Вашингтон, членуват 29 европейски държави плюс САЩ и Канада. Член 5 от Учредителния договор - „нападение срещу един или няколко от неговите членове се счита за нападение срещу всички“ – е основополагащият за НАТО принцип на колективна отбрана, прилаган досега само ваднъж, след атентатите от 11 септември в САЩ през 2001 г.
Като част от отношенията си с НАТО, Швейцария предвижда двустранно военно сътрудничество и споделяне на информация и опит, без обвързващи правни задължения, като например колективната отбрана.
В правителствено изявление от края на миналия месец Швейцария обяви, че обмисля сближаване с военния съюз, „с оглед значителното влошаване на ситуацията със сигурността и нуждата от укрепване на отбранителната способност на Швейцария, плюс по-последователно международно сътрудничество, особено с НАТО, ЕС и съседните страни“.
Под претекст, че се опасява от разширяването на НАТО, руската инвазия в Украйна разтърси европейската рамка за сигурност, но също така даде нов живот на Алианса, към който миналата година се присъедини Финландия, а сега и някога неутралната Швеция.
Евентуалното сближаване с НАТО намира подкрепа сред швейцарската общественост и в почти всички политически лагери – въпросът е докъде? Швейцария не е изправена пред риск от агресия от непосредствените си съседи (държави-членки на НАТО), „но надеждата, че ще бъдем защитени безплатно, е опасна празна мечта, когато става дума за европейска сигурност“, писа скоро след началото на руската инвазия в Украйна Le Temps.
През март 2023 г. швейцарският министър на отбраната Виола Амхерд участва в Северноатлантическия съвет на НАТО и разговорът изглежда продължи миналия месец на Световния икономически форум в Давос. Все още не е ясно какво ще трябва да направи Швейцария, за да се възползва от защитата на НАТО, включително „ядрения чадър“. Но според Le Temps, НАТО, САЩ, Великобритания и Франция настояват Швейцария да не ратифицира Договора на ООН за забрана на ядрените оръжия.
Все пак, ще влезе ли Швейцария някога в НАТО? „Никога не казвай никога”, но в момента изглежда много малко вероятно. Експерти по сигурността дори смятат, че НАТО е по-заинтересован Швейцария да остане неутрално поле за провеждане на дипломация, макар че членството е отворено за „всяка друга европейска държава, която е в състояние да продължи принципите на Вашингтонския договор и да допринесе за сигурността на Северноатлантическата зона“.
И така, как ще се развие връзката? Освен участието в „Партньорство за мир“ и в мироопазващата мисия в Косово, висши швейцарски военни говорят за интегрирането на швейцарската ПВО в системата за ПВО на НАТО, но както образно се изразява един от тях, „флирт да, брак – не”. Според проучвания, подобно мнение споделят и повечето щвейцарци. Те са за по-тесни връзки с НАТО, но „теглят чертата” до членството в Алианса.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
