
Германски експерти изследват престъпления с високи технологии и помощ от.. престъпници
- Smart Life
- Текст:

Повечето обири с взлом остават неразкрити, което е голям проблем за обществото, съдилищата и полицията, коментира DW. Затова учени от Института „Макс Планк” за изследване на престъпността, сигурността и правото във Фрайбург се се заели с изследването на престъпното поведение, създавайки виртуална среда, в която действат и обикновени граждани (доброволци) и повече от 60 осъдени и затворени за обири крадци.
Виртуалната среда пресъздава цели улици и квартали. Криминалистите искат да разберат критериите, по които крадците избират своите цели - какво търсят предварително? Как изследват потенциалното местопрестъпление? Как си осигуряват потенциални маршрути за бягство или достъп до прозорците? Може ли някой да ги види от улицата, къде са неосветените места в зоната и т.н.
Система за проследяване записва действията във виртуална среда, включително движенията на главата и очите, както на обикновените граждани, които спазват закона, така и на опитните престъпници. Целта е да се филтрира специфичното поведение, което ръководи крадците - какво правят, за разрлика от хората без престъпни намерения. Друг аспект на изследването е дали действията им във виртуалната среда са се повлияли от опита им в затворническата килия.
Първите резултати показват, че виртуалният свят работи. Крадците действат така, както биха действали в реална среда.
Проектът е плод на въображението на Жан-Луис ван Гелдер, директорът на института „Макс Планк” във Фрайбург. Мотивите му са, че като криминалисти, той и колегите му по света години наред са изследвали действия, които всъщност не са виждали:
„С виртуалната реалност пресъздаваме местопрестъпление или криминогенна ситуация и след това потапяме хората в тази ситуация, за да видим как действат. И в известен смисъл може да се твърди, че за първи път можем да видим престъпността в действие. Това прави виртуалната реалност много мощен инструмент за работа в поведенческите и социалните науки, особено при изследване на този тип скрито поведение”, обяснява ученият.
Лабораторията в Института „Макс Планк” във Фрайбург е първата в света, която използва технология за виртуална реалност за да изследва моделите на престъпно поведение и един ден в бъдеще да може да го предотврати.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
