
Наргес Мохамади посрещна Нобеловата награда за мир в затвора
- Актуално
- Текст:

Наргес Мохамади е вицепрезидент на Центъра за защитници на човешките права в Иран и един от основните участници в кампанията за премахване на смъртното наказание в ислямската република. След общонационалните протести през ноември 2019 г. и след като силите за сигурност убиха стотици участници в тях, тя предостави правна подкрепа на членове на семействата на жертвите.
През 2016 г. Мохамади е осъдена на 16 години затвор по обвинения, свързани единствено с факта, че е упражнявала правата си на свобода на словото и събранията, отбелязва Amnesty International.
През декември 2019 г. Наргес Мохамади е бита жестоко от надзиратели, включително директора на затвора, в който е излежавала присъдата си, защото е протестирала, че я преместват в друго изправително заведение на 300 км от Техеран. Правозащитни организации от много страни се обявиха в подкрепа на Мохамади и през октомври 2020 г. тя е освободена.
Арестувана е отново през ноември 2021 г., когато иранските власти я осъждат на две години и половина затвор и 80 удара с камшик за „антидържавна пропаганда“, така че 51-годишната правозащитничка посреща Нобеловата си награда в затвора.
Съпругът и две от децата на Наргес Мохамади от 2012 г. живеят във Франция. Тя е арестувана от иранския режим 13 пъти и има пет осъдителни присъди на общо 31 години затвор и 154 удара с камшик. Веднага след обявяването ѝ за Нобелов лауреат, Службата на ООН по правата на човека в Женева призова Наргес Мохамади.да бъде освободена.
По думите на Нобеловия комитет, „Тазгодишната награда за мир е признание и за стотиците хиляди хора в Иран, които през миналата година излязоха на демонстрации срещу политиката на дискриминация и потисничество на жените, упражнявана от теократичния режим“.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
