
Учени превръщат мъглата в чиста вода
- Smart Life
- Текст:

Идеята за добиване на вода от мъглата сама по себе си не е нова и такива колектори вече се използват в Перу, Боливия, Чили, Мароко и Оман. Принципът им е прост – минавайки през окачени фини мрежи, вятърът полепва по тях малки капчици, които постепенно се „наливат” с други, докато натежат толкова, че да се стекат в контейнери под мрежите.
Проблемът е, че капчиците „засядат” в мрежите заедно с частиците замърсители във въздуха, заради което в много случаи събраната вода е негодна за употреба. Точно тук е новаторския момент в изобретението на швейцарските учени. Тяхната мрежа е решетка от метална тел, покрита със смес от специално подбрани полимери и титанов диоксид.
Полимерите ускоряват максимално стичането на капките в контейнерите, преди вятърът да ги издуха обратно във въздуха. Титановият диоксид действа като химически катализатор, който разгражда молекулите на много от органичните замърсители във въздуха и съответно – в мъглата.
Публикацита във вчерашни брой на нучното списание Nature Sustainability подчертава, че методът е приложим дори в райони със силно замърсен въздух. Технологията почти няма нужда от поддръжка, нито пък от енергия.
За реактивирането на системата е необходима само малка, но редовна доза ултравиолетови лъчи, които съоръжението черпи от слънцето. Титановият диоксид се реактивира и работи 24 часа след само половин час слънчева светлина. Това качество на изобретението се смята за особено важно, тъй като в районите с чести мъгли слънчевата светлина обикновено е оскъдна.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
