
„Изкуственият интелект ще задълбочи неравенството”
- Актуално
- Текст:

В интервю за Scientific American, ученият казва, че нереглментираното развитие на изкуствения интелект (ИИ) може не само да замени хората в много сфери, но и да ограничи възможностите им да договарят трудовите си условия.
Съмненията му се вписват в нарастващите опасения на работещи във всички сектори относно непредвидимото влиение на ИИ върху пазара на труда. И тази перспектива не е само в сферата на опасенията.
Неотдавнашен доклад на Goldman Sachs показа, че „разрушителната” технология и неограничената автоматизация застрашават дейности, извършвани понастоящем от около 300 милиона работници и служители в САЩ и Европа, работещи на пълен работен ден.
Подобни са заключенията и на учените от OpenAI, компанията, създала популярния чатбот ChatGPT. Според тях, до 80% от трудещите се в различните сектори може да установят, че работата им в една или друга степен е повлияна от ИИ.
Ако не бъде овладяно, ораничаването на човешкото участие в трудовите процеси може да концентрира още повече богатство в компаниите, лишавайки работниците от права и развръзвайки ръцете на работодателите, предупреждава Джоузеф Стиглиц. Според него, процесът на манипулиране на трудовия пазар вече е започнал и вероятно ще продължи.

Ученият вижда застрашени работни места в две посоки – тежкия физически труд и антиподът му – сферата на „белите якички”, където ИИ успешно замества хората в авторство, превод и редакци на текстове, озвучаване, дублаж и обработка на видеопродукти, програмирне, изчисления и анализи, намесвайки се и в сфери като финанси и счетоводство.
Същевременно Стиглиц е скептичен по отношение на възможността въвеждането на ИИ да разкрие нови работни места – според него, това е възможно, но „загубените” работни позици във всички случаи ще бъдат повече. Ще се промени и търсенето на професии, извеждайки, например, на преден план лингвистичните хуманитарни умения пред традиционните математически умения.
Като цяло, Джоузеф Стиглиц предвижда мощен макроикономически ефект от развитието на ИИ-технологията и задълбочаване на неравенството, включително в хуманитарни сфери като медицина, право, образование, наука и изкуство.
Според Стиглиц, потенциалните решения за поемане на ИИ-удара срещу трудовия пазар са две: първо, увеличаване на общото търсене в икономиката и второ, прилагане на политики за защита на работниците. Но той веднага посочва и големия рисков фактор - хората: „Нашата политика не върви в тази посока. Така че от една страна се надявам, че ако действаме правилно, ИИ би бил страхотен. Но въпросът е ще го направим ли, ще постъпим ли правилно в нашето политическо пространство? Мисля, че това е големият проблем”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
