Nvidia e първата компания в историята с капитализация над $ 4 трилиона

Nvidia e първата компания в историята с капитализация над $ 4 трилиона Снимка: techovedas.com

Не е ясно дали за вчерашното поскъпване на акциите на производителя на чипове е повлияла и информацията, че китайски компании искат да закупят „на черно” процесори Nvidia на стойност няколко милиарда долара

Така или иначе, след вчерашната тъговия акциите на Nvidia поскъпнаха с 2%. В резултат на това американската компания надмина прага на капитализация от $ 4 трилиона, изпреварвайки Microsoft и Apple, оценявани всяка на над $ 3 трилиона, съобщават Reuters и CNBC. 

Проследявайки развитието на Nvidia, Reuters отбелязва, че през юни 2023 г. капитализацията на компанията е била $ 1 трилион, като за около година се е утроила. Делът на Nvidia в индекса S&P 500 вече е 7,3% - повече от всяка друга компания, при дялове на Apple и Microsoft, съответно около 7% и 6%.

От началото на 2025 г. общата стойност на акциите, емитирани от Nvidia, се е увеличила с 20%. Оптимизмът на инвеститорите се подхранва от бума на изкуствения интелект (ИИ), тъй като моделите с авангардната технология се обучават с чиповете на Nvidia

Междувременно анализирайки кигайски документи за одобрение на инвестиции, заявления за търгове и корпоративни отчети, Bloomberg стига до извода, че китайски компании планират да инсталират над 115 000 процесора на Nvidia с ИИ в около три дузини центрове за данни

Плановете на Китай включват разполагането на повечето от тези процесори в един комплекс в Синцзян, регион на края на пустинята Гоби, който е особено подходящ за изграждане на центрове за данни, тъй като. разполага с изобилие от лесно достъпна вятърна, слънчева и въглищна електроенергия. Ако проектът успее, комплексът може да се използва за обучение на големи езикови модели като тези на китайския ИИ-стартъп DeepSeek.

Всички тези планове обаче ще се сблъскат със сериозен проблем: Китай не може да купува процесори на Nvidia законно, т.е., без лицензи от американското правителство. Такива обаче не се издават още от 2022, когато САЩ ограничиха продажбите на усъвършенстваните продукти за Китай, опасявайки се, че с тях Пекин може да придобие военно предимство. 

Китайските документи, анализирани от Bloomberg не обясняват как компаниите възнамеряват да придобият забранените компоненти, макар че според двама служители от администацията на президента Байдън, Пекин вече разполага с 25 000 процесора Nvidia. Въпросните служители обаче не смятат това количество за „особено тревожно”, тъй като би могло да захрани най-много един средно голям център за данни. 

От своя страна Бюрото за промишленост и сигурност към Министерството на търговията на САЩ е наясно с усилията на Китай да се сдобие с процесорите на Nvidia. През май главният изпълнителен директор на компанията Дженсън Хуанг заяви, че няма доказателства за износ на продуктите им в Китай. 

По повод проучването на Bloomberg говорител на компанията отбелязва, че центровете за данни са големи и сложни системи, така че контрабанден износ на процесори Nvidia би бил изключително труден, плюс че компанията няма да предостави никаква поддръжка или гаранция за забранените продукти. 

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: