
Shell се тревожи: намаляването на производството е опасно
- Актуално
- Текст:

Получилият се дебат „уцели” точното време, след като вчера от екологичната група Just Stop Oil („Просто спрете петрола”) два пъти нахлуха на Уимбълдън, „смущавайки” престижния тенис-турнир и аристократичната му атмосфера. Но екоактивистите има от какво да се тревожат. Макар официално всички да подкрепят зеления преход и борбата с климатичните промени, петролопроизводителите поднасят и други аргументи.
Шефът на петролния гигант Shell Ваел Саван например каза пред ВВС, че намаляването на производството на петрол е „опасно и безотговорно” и може да повиши още разходите за живот. Изявлението му ядоса проф. Емили Шукбърг, климатолог в Кеймбридж, която контрира, че компании като Shell трябва да се съсредоточат върху ускоряването на зеления преход, „вместо да внушават на най-уязвимите в обществото”, че използването на петрол и газ е най-доброто икономическо решение за тях.
Аргументите на Ваел Саван са, че миналата година страни като Пакистан и Бангладеш, не са могли да си позволят доставки на втечнен природен газ (LNG), за разлика от богатата Северна Европа. „Те отнеха LNG от тези бедни страни и децата трябваше да учат на свещи. Ако искаме преход, трябва да е справедлив и да не работи само за една част от света“, разигра социалната карта Саван,чиято годишна заплата в Shell надхвърля € 7,37 милиона.
Клер Файсън, един от ръководителите в глобалния мозъчен тръст Climate Analytics, също обори боса на Shell, изтъквайки, че изборът не е „или изкопаеми горива, или живот на свещи”, когато ие ясно, че възобновяемите енергийни източници са по-чисти, по-евтини и по-добри за общественото здраве.
Фатих Бирол, президентът на Международната агенция по енергетика (IEA), насочи вниманието към финансите, като акцентира, че сериозното отношение към климатичната криза изключва нови инвестиции в нефт, газ и въглища, а генералният секретар на ООН Антонио Гутериш дори нарече такива инвестиционни планове "икономическа и морална лудост".
Но от Shell, които напоследък предизвикаха много протести заради прекомерни печаби и „зелено пране”, не мислят така. Социално загриженият Ваел Саван дори използва трибуната на ВВС, за да подхвърли, че ако не в близките години, то в бъдеще не изключва преместване на Shell в САЩ, където „подкрепят повече петролните и газовите компании, които ни осигуряват отчаяно необходимата ни енергия. Това резонира с моите убеждения като човек, който идва от Ливан, където изпитваме енергиен глад“.
Преместването на най-ценната британска компания в САЩ би накърнило сериозно финансовия престиж и данъчните приходи на Обединеното кралство, отнемайки и много работни места, коментира ВВС. Същевременно, аналитици предполагат, че с изявленията си Ваел Саван се опитва „да отърве” водената от него компания от все по-популярния лозунг "Go to hell, Shell" („Върви по дяволите, Шел”).
Но съображенията на петролния бос оставят сериозно място за съмнение дали аргументите му са достъпна енергия за масите, макар и от изкопаеми горива, или още по-добра печалба за Shell – позиция, с която петролните и газови гиганти трудно ще се разделят, дори да твърдят, че са „за” зеления преход.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
