
Фалираха голяма американска банка само за два дни
- Финанси - икономика
- Текст:

SVB, 16-та по големина банка в страната, е специализирана в стартиращи фирми и крипто компании. Този най-голям банков фалит от 2008 г. всъщност се случи за 48 часа.
Както Cash.bg писа вчера, в сряда кредитната институция обяви загуба от $ 1.8 милиарда от продажбата на ценни книжа и намерение да продаде нови акции за $ 2.25 милиарда, за да компенсира загубите. Обхванатите от паника вложители - главно технологични компании и фирми за рисков капитал - започнаха масово да теглят парите си, като само в сряда бяха изтеглени $ 42 милиарда.
В четвъртък акциите на Silicon Valley Bank се сринаха, повличайки надолу други банки като Silvergate, First Republic Bank, Pac West Bancorp и Signature Bank. В петък сутринта търговията с акциите им беше спряна, а регулаторът обяви фалита на SVB.
Към 31 декември 2022 г. активите на SVB се оценяват на $ 209 млрд., а общият обем на депозитите - $ 175,4 млрд. В същото време застраховката на Федералната корпорация за гарантиране на депозитите (FDIC) покрива влогове до $ 250 000. Повечето клиенти на SVB обаче са държали в банката суми доста над този праг, пише Financial Times. Според SVB, почти 96% от депозитите ѝ са надвишавали лимита или не са били застраховани.
Сривът на банката създаде проблеми за втората най-популярна криптовалута в света – дигиталният долар (USDC), известен още и като стейбълкойн, чиито активи в Silicon Valley Bank се изчисляват на до $ 10 милиарда. USDC днес вече загуби повече от 10% от стойността си, което предвещава нова вълна от сривове и загуби. Припомняме, че от финансова консултантска компания с централа в Силиконовата долина определиха пред ВВС ситуацията като „дива и брутална”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
