
Криптопрестъпленията – нов феномен в културата на мрака (1)
- Актуално
- Текст:

„Те виждат как някои криптоинвеститори стават милионери за една нощ – и искат същото”, казва пред New York Times (NYT) известен криптокриминолог. За разкриването на мащабна кражба на криптопари пред изданието разказва любител крипто-детектив с псевдоним ZachXBT – представител на също така разрастваща се общност аматьори, пристрастени към разследването на кибер-престъпления.
За разлика от личните данни на потребителите, транзакциите с криптовалута са публично достъпни - което означава, че всеки може да ги види. Около средата на август 2024 г. именно такова интензивно движение привлича вниманието на ZachXBT, който установил, че за няколко минути от различни портфейли изтичат биткойни на стойност $ 243 милиона.
Проследявайки пътя на парите, ZachXBT става свидетел на „изпирането” им в една от най-популярните онлайн игри Minecraft – измамниците купуват с криптопари модни аксесоари от играта, и ги продават за реални пари на черния интернет-пазар, подхранван от милиони геймъри. Постепенно цялата история се разплита.
Оказва се, че измамниците са направили добро разузнаване, насочвайки се към криптоинвеститор, започнал да купува биткойни още през 2012 г. Влизайки в серия контакти с набелязаната жертва, те се представили за служители на Google и борсата за криптовалути Gemini и успели да го убедят, че за негова сигурност трябва да актуализира данните си, да предприеме двустепенни мерки за потвърждаване на автентичността им и да инсталира на устройствата си приложение за сигурност.
Така криптопрестъпниците получили ключ към портфейлите на криптоинвеститора и задейстали плана си. Само за един ден и в рамките на минути, чрез 15 различни услуги те изтеглят от портфейлите на инвеститора 4100 биткойна (на стойност тогава $ 243 милиона). За разлика от ZachXBT, ограбеният доста време не забелязва липсата на своите криптоактиви, тъй като просто нямал повод да проверява сметките си.
Тръгвайки назад по следите на транзакциите, ZachXBT идентифицира жертвата и му съобщава какво се случва с парите му. Тогава ограбеният наема няколко частни детективи, включително ZachXBT, подава оплакване в полицията и се свързва с отдела за интернет престъпления на ФБР.
ZachXBT, който има в Х/Twitter около 850 000 последователи, споделя информацията за предполагаемите самоличности на измамниците, започвайки от един, който допуска грешка – в проследявайки транзакциите, ZachXBT вижда началния екран на компютъра му, където при отваряне на Start-менюто се появило истинското име Вир Четал, 18-годишен абитуриент в гимназията в Данбъри, Кънектикът, и бъдещ студент в университета Рътгерс в Ню Джърси.
При разследването съучениците му го описват като срамежлив младеж, запален по колите. Но не им убягва, че към средата на учебната година скромният им съученик започва да се появява в училище с различни луксозни автомобила, в т.ч. Chevrolet Corvette, BMW и Lamborghini Urus, допълнени с ризи Louis Vuitton и обувки Gucci. Четал отбелязва впечатляващо и последния учебен ден с грандиозно парти на луксозна яхта в Ню Йорк. Задоволявайки любопитството на гостите си, абитуриентът обяснил, че търгува с криптовалута.
Но както разкрива разследването, Вир Четал не действа сам, а е член на онлайн чат мрежа, позната като Community или просто Com – общност от киберпрестъпници с различни „специалности”, в т. ч. swatting (подаване на фалшиви сигнали за тревога към силите на сигурността с цел примамването им на конкретно място), измами с копиране на SIM карти, инсталиране на ransomware и кражба на криптовалута.
Както посочва пред NYT експерт по киберсигурност, общността контактува основно чрез Telegram или Discord и включва основно образовани млади хора. Сега Вир Четал и разкритите му съучастнци са изправени пред наказания от по 20 години затвор за всяко извършено от тях престъпление… (следва продължение)
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Над два милиона зрители гледаха концерт на Лейди Гага в Рио де Жанейро

Криптопрестъпленията – нов феномен в културата на мрака (2)

Джеф Безос ще продаде акции на Amazon на стойност 4,8 милиарда долара

Криптопрестъпленията – нов феномен в културата на мрака (1)

Рекорден брой заловени опасни стоки в ЕС през последната година

Съставиха рейтинг на най-дълговечните автомобили

В Европа преустановиха експлоатацията на седем самолета Boeing 787

Кой кой е в САЩ?
