
Светът не е чак толкова лошо място!
- Общество
- Текст:

Според наблюденията на NASA, светът е „по-зелен”, отколкото преди 20 години. Нидерландия е построила пет изкуствени острова специално за опазване на птици и растения и днес сред зеления оазис от 127 растителни вида вече гнездят над 30 000 птици. Страната озеленява с живи цветя и растения покривите на своите автобусни спирки - специално за пчелите.
Може би не толкова бързо, колкото ни се иска, но "Великата зелена стена" продължава да расте. Проектът, подкрепян от 20 африкански държави, стартира през 2007 г. и предвижда до 2030 г. засаждането на горски пояс, широк 15 км и дълъг близо 8 000 км, който да пресече горещите вълни от Сахара и да осигури милиони "зелени" работни места. Инициативата вече включва и опазването на съществуващи гори и снабдяването с вода чрез традиционни методи.
В Куинсланд, Австралия, подводен робот LarvalBot трета година засява дъното на Големия бариерен риф с микроскопични корали, отгледани специално за възстановяването на уникалната морска екосистема.
Въпреки кризата с горивата, Норвегия не е променила решението си от 2019 г. да не сондира петролни кладенци на Лофотенските острови (с петролни запаси за $53 милиарда), за да запази екосистемата на островите.
Благодарение на законите за застрашените видове, популацията на почти изчезналите морски костенурки се е увеличила с 980%, а след забраната за лов на гърбати китове, броят им е нараснал от няколкостотин преди 40 години, на 25 000 през 2022 г.
Предизвикани от замърсяването на планетата, производителите на ориз по света се разделят с пестицидите и използват патици – те ядат насекоми и плевели, без да докосват ориза. Супермаркетите в Тайланд се борят с пластмасовото замърсяване, като замениха пластмасовите торбички с бананови листа, използвайки ги като еко-опаковка. В Рим можете да платите билета си за метро с пластмасови бутилки, които вече са стотици хиляди.
Благодарение на закон, приет преди няколко години, тази година Нидерландия се обяви за първата страна без бездомни кучета. С цел да насърчи осиновяването на домашни любимци от приютите, Калифорния ограничи продажбата на кучета, котки и зайци в магазините. Нов закон в Канада забрани използването на косатки и делфини в развлекателната индустрия, а авангардни циркове в Германия използват холограми вместо живи животни, за да спрат експлоатацията им в цирковите програми.

Докато жените в Иран трети месец се борят за човешки права, първата жена – председател на парламента на Малави Естер Чилендже анулира 1 500 брака на непълнолетни момичета и ги върна в училище. Исландия първа в света узакони еднаквото заплащане за мъжете и жените. А село в Индия от десетилетия се бори с два национални проблема – неравностойното положение на жените и обеслесяването, като при раждането на всяко момиче се засаждат 111 фиданки в т. нар. „Гора на момичетата”.
"Лекари без граница" са на фронта в Украйна. Във Великобритания близо 5 000 души чакаха часове наред под дъжда, за да си направят тест за стволови клетки и да спасят живота на петгодишно момче. Всеки път, когато кръвта им спасява хора, шведските кръводарители получават SMS с благодарност. В Южна Корея се борят със самотата, като организират танцови партита за хора над 65 години, а за да намали броя на самоубийствата, Швеция пусна първата в света психиатрична линейка. Като цяло, от 1994 г. насам самоубийствата по света са намалели с 38%.

Миналия май пред гарата във Вилнюс (Литва) и на площада в Люблин (Полша), агенцията за развитие на литовската столица GoVilnius инсталира портали за видеовръзка в реално време между жителите на двата града – за да се борят с липсата на съпричастие и да подчертаят ролята на позитивната наука за единството между хората. Организаторите на проекта планират да изградят десетки такива портали в Европа и по света и първи кандидати за това са Рейкявик и Лондон.
И България с чест може да се впише в "похода на доброто" - събираните от хората в цялата страна пластмасови капачки се превърнаха в десетки спасителни кувьози и няколко детски линейки. Земята може да бъде добро място и тези няколко случая, които го доказват, със сигурност са само малка част от всичко градивно, което се случва на нашата планета.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
