
Проект за промишлено отглеждане на октоподи разтревожи учени и природозащитници
- Актуално
- Текст:

Известните с интелигентността си морски животни са изкусни ловци и майстори на камуфлажа, променяйки кожата си, за да се слеят с околната среда. Установено е, че си правят скривалища и ловко се измъкват от плен, дори и през най-малки процепи. При все това, октоподи се консумират по целия свят, като уловът им достига около 350 000 тона годишно – над 10 пъти повече,в сравнение с 50-те години на миналия век.
Отглеждането им в култивирана среда е трудно и се счита едва ли не за тайна, но Nueva Pescanova обявиха през 2019 г., че са постигнали научен пробив в този процес. За да снабдява "премиум международни пазари", включително САЩ, Южна Корея и Япония, компанията планира да произвежда 3 000 тона октопод годишно, или около един милион животни.
Кампанията Compassion in World Farming (CiWF), която е проучила плановете, отбелязва, че на свобода октоподите живеят сами и на тъмно, докато в резервоарите на Nueva Pescanova 10 – 15 животни ще делят един кубичен метър, понякога на постоянна светлина. Документите сочат също, че за умъртвяването им ще се използва метод, наречен „ледена каша”, т.е., поставяне във вода с температура -3°C.
При тези условия Nueva Pescanova предвиждат 10% до 15% смъртност, което според експерти е неприемлива цифра за който и да било вид животновъдство. Според компанията обаче, те упражняват „отговорно и устойчиво отглеждане, съобразно най-добрите практики”.
Но проектът се сблъска със силна съпротива. В Лондон природозащитници организираха мащабна демонстрация срещу промишленото отглеждане на октоподи, което досега не е практикувано и съответно за него няма въведени правила за хуманно отношение, а законодателите в американския щат Вашингтон вече предложиха забраната му.
Според повече от 300 научни изследвания, октоподите изпитват болка и удоволствие. Това стана основание Законът за хуманно отношение към животните на Обединеното кралство от 2022 г. да ги признае за „съзнателни същества“. Много учени смятат, че хуманното им отглеждане е невъзможво, и че умъртвяването им в ледена каша „не е приемлив метод за убийство“. Световната организация за здравеопазване на животните определя практиката като "лошо отношение". За забраната му се обяви и Съветът за управление на аквакултурите (ASC) - водещата структура за сертифициране на култивирани морски дарове.
От CiWF призоваха властите на Канарските острови да блокират строителството на фермата, за да се избегне „ненужно страдание на тези интелигентни, разумни и очарователни същества“. Сдружението Eurogroup for Animals съобщи, че Европейската комисия вече преразглежда своето законодателство, предвиждайки „реална възможност животните да избегнат ужасни страдания“.
CiWF се опасява и от замърсяване, тъй като октоподите отделят азот и фосфати, а отпадъчните води от фермата ще се връщат в окена. Nueva Pescanova обясниха пред ВВС, че предвиждат филтриращи съоръжения, а „в бъдеще” - и повторно заселване на октоподи в естествените им местообитания,за да се компенсира намалялата им популация.
Въпреки това природозащитниците смятат, че промишленото им отглеждане ще намали цената и съответно, ще разшири пазара на октоподи, докато и тези „съзнателни същества” не се превърнат в изчезващ вид.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
