
Рязко поскъпна морският транспорт за руски петрол
- Актуално
- Текст:

Тези, които все още са склонни да доставят руски петрол, изискват по-високи рискови такси. Така че, ако преди навлото на кораб за доставка на петрол от Балтийско море до Индия беше между $ 9 и $ 11,5 милиона, сега може да нарасне до $ 15- $ 20 милиона ($ 20 за барел), казаха пред Bloomberg корабни брокери.
Увеличените транспортните разходи удариха цената на руския петрол Urals. Малкото останали купувачи започнаха да изискват отстъпки до почти 40%, което свали цената през последния месец с близо 30%. При износ от пристанищата на Новоросийск и Приморск, цената за барел стигна до $ 52, докато производствената ѝ стойност в Русия, включително данъците, е около $ 50 за барел, казват руски финансови анализатори.
В резултат на това бюджетните приходи от износ на петрол намаляват, насочвайки се към дъното от началото на войната: митата за износ на петрол трета поредна седмица остават под $ 120 милиона, въпреки че в края на септември надхвърлиха $ 150 милиона седмично.
Страните от G 7 и ЕС се споразумяха да наложат таван на цените на руския петрол. Когато санкциите влязат в сила, на европейските банки, застрахователи и пристанища ще бъде забранено да финансират покупко-продажбата на руски петрол, да застраховат товарите на корабите или да ги разтоварват, ако цената на петрола на борда на танкера е над тавана.
След месеци на трудни преговори страните са "много близо" до споразумение за ценови таван от $ 60 за руския петрол, пише Reuters. Полша и балтийските държави, които настояваха за далеч по-строги мерки, разгорещено протестираха срещу тази цифра, а украинският президент Володимир Зеленски я нарече „имитация на санкции”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
