
Подклажда ли Джорджа Мелони нови противоречия между Франция и Италия
- Анализи
- Текст:

В последната седмица обаче, в социалните медии „вирусно” се разпространява видеозапис, в който Джорджа Мелони обвинява Франция, че използва „колониална валута“, за да „експлоатира ресурсите“ на африканските страни.
Според ВВС, клипът е качен в Twitter на 19 ноември от нидерландски журналист, с коментара „Обзалагам се, че Еманюел Макрон сега съжалява, че е започнал битка с Джорджа Мелони“. Следват десетки хиляди споделяния, а масло в огъня налива и DailyMail, който на 20 ноември пише: „Според новия италиански министър-председател миграцията от Африка ще СПРЕ, ако страни като Франция спрат експлоатацията на ценните ресурси на континента“.
Оказва се обаче, че видеото с критиките на г-жа Мелони към Франция, не е актуално, а е част от телевизионно интервю с дата 19 януари 2019 г., т.е., когато Джорджа Мелони още е депутат и лидер на дясната партия „Италиански братя”.
В интервюто настоящият италиански премиер развява пред камерата банкнота от така описаната „колониална валута“ - CFA франкът, чрез който според Мелони, Франция „експлоатира ресурсите на тези нации“. След това тя показва снимка на дете-миньор в златна мина в Буркина Фасо, твърдейки, че "50% от всичко, което Буркина Фасо изнася, завършва във френската хазна – като златото, което това дете копае”.
В заключение Мелони казва: „Решението не е да доведем африканците в Европа, а да освободим Африка от определени европейци, които я експлоатират“ – идея, набираща популярност, включително чрез протест срещу CFA валутата, организиран през 2019 г. в Рим.
Синтезирайки характера на френската „колониална” политика, ВВС припомня условията на споразумението CFA – валутен съюз, създаден от Франция в края на 40-те години на миналия век, със своя валута, която Франция печата и използва като законно платежно средство в нейните тогавашни африкански колонии.
Зоната CFA през 2019 г. - от когато датират обвиненията на Джорджа Мелони - предвижда доброволно участие и включва 14 африкански държави от Западна и Централна Африка, в т.ч. Буркина Фасо. Споразумението CFA изисква страните да депозират 50% от валутните си резерви във френската хазна, в замяна на гарантиран обменен курс с еврото, като вложителите имат свободен достъп до валутните си резерви, а Франция им изплаща лихва в размер на 0.75%.
Според данни на Световната банка, Франция не е сред първите пет дестинации в общата стойност на износа на Буркина Фасо, чийто водещ експортен продукт е златото. През 2020 г. 90% от жълтия метал на Буркина Фасо са отишли в Швейцария, така че и в тази посока думите на Мелони, че Франция „иска 50% от всичко, което Буркина Фасо изнася”, изглежда не отговарят на истината. Но ако не са верни, твърденията ѝ може би не са без последствия.

Споразумението CFA предизвика много критики като „реликва от колониализма” и пречка за икономическото развитие на страните-участички, включително при справянето с последиците от пандемията. Според Франция, системата CFA осигурява стабилна икономическа рамка за икономиките, участващи в нея, тъй като обвързаният с еврото CFA франк осигурява по-добра защита срещу икономически шокове и помага в контрола над инфлацията.
Така или иначе, през декември 2019 г. Франция обяви реформи в зоната CFA, отменяйки изискването за депозиране на половината валутни резерви и започна да прехвърля депозираните средствата към притежателите им. През март тази година МВФ съобщи, че френската сметка, в която се държаха тези резерви, е затворена и те вече се управляват от Централната банка на западноафриканските държави.
Колкото до напрежението между двете големи европейски икономики, Франция вече реагира, като от две седмици повиши драстично граничния контрол с Италия, но нито една от двете страни до момента не е коментирала вижданията на г-жа Мелони за колониалната политика в по-раншния етап на политическата ѝ кариера.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
