
Русия е най-зависимата икономика от Китай след Северна Корея
- Икономика
- Текст:

Преди войната в Украйна вносът от Китай заемаше една четвърт от доставките на чуждестранни стоки в Руската федерация. До ноември обаче делът на Китай в руския внос е нараснал много. Точни данни няма, тъй като руските власти спряха да публикуват статистика за външната си търговия, но според китайските митници търговията с Русия през януари-октомври 2022 г. се е увеличила с 33% спрямо предходната година и възлиза на рекордните $153,9 милиарда.
Това сочи, че Китай вече формира над 40% от руския внос, т.е, „Русия сега е ако не най-зависимата страна от Китай, то втората след Северна Корея“, каза ръководителят на финландския институт Ийка Корхонен на проведената вчера в Осло The Russia Conference 2022, в присъствието на скандинавски и международни икономисти и финансисти.
Той смята, че тази зависимост тепърва ще се засилва. Ингерид Опдал, професор в Норвежкия институт за отбранителни изследвания, е съгласна с него. Според нея процесът е резултат от „обръщането на Русия към Азия“.
„Китай се развива бързо и техните възможности ще продължат да растат“, добави Арне Мелхиор, старши сътрудник в Норвежкия институт за международни отношения. Въпреки това, вносът от Китай не може да компенсира недостига на западни продукти, смята Корхонен. Това важи най-вече за стоки, включени в санкционните списъци на ЕС или САЩ, особено в областта на технологиите, тъй като „Китай все още не може да произвежда микрочипове на нивото на Тайван или Южна Корея“.
Според икономиста, в замяна на разширяването на търговията, Пекин ще поиска нещо от Москва, например още отстъпки за енергийните ресурси. „Китай вече купува руски суров петрол с 16%-17% по-евтино от други страни – отстъпки, непознати до 2022 г. Така че китайските вносители печелят от тази ситуация, но същевременно и се опасяват от вторични санкции“, посочи Корхонен.
Затова той смята, че ако Русия иска да организира стабилни доставки, преодолявайки липсите, причинени от западните санкции, не е възможно да го направи без помощта на Пекин, но с цената на големи разходи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
