
Как богата Швейцария се бори с енергийната криза
- Енергетика
- Текст:

Така например, и тази година, въпреки енергийната криза, гражданите и гостите на Берн ще се радват на петседмичните празници Rendez-vous Bundesplatz (Среща на площада) – поредица от светлинни спектакли, които започнаха този уикенд, съобщи swissinfo.ch.
„Преди всичко, трябва да бъдем себе си и да не изпращаме грешни сигнали към нашето население. За отмяна на светлинните спектакли в Берн изобщо не е ставало дума”, заяви пред изданието местен политик.
Програмата на Rendez-vous Bundesplatz предвижда ежедневно по три 30-минутни светлинни спектакъла (вход свободен!), но за разлика от други години, понеделниците ще бъдат почивни дни за празника. „Това ни спестява почти 15% от енергията, плюс че използваме най-ново поколение енергоспестяващи лазерни проектори“, обясняват организаторите на светлинната феерия.
Rendez-vous Bundesplatz се провежда от 2011 г. и с излъчваните спектакли по теми от културата и науката, ежегодно привлича около половин милион посетители. Гвоздеят на програмата тази есен ще бъде фантастично пътешествие с подводницата „Наутилус” на Жул Верн, което ще разкрие на зрителите красотата на океана.
Грешка би било обаче да се мисли, че швейцарското правителство не е подготвено с решения за справяне с евентуална енергийна криза. Според швейцарския министър на икономиката Ги Пармелин, критичната енергийна ситуация ще продължи няколко години, така че Швейцария планира изграждането на нови електроцентрали и производството на много повече възобновяема електроенергия, която да бъде използвана много по-ефективно.
Пармелин призна, че швейцарските политици са подценили рисковете от по-мащабния внос на енергия от чужбина, но похвали действащата вече кампания за пестене на енергия, чиито първи резултати нарече „задоволителни”. Същевременно министърът не изключи перспективата една рецесия в съседна Германия да повлияе и на швейцарската икономика.
Друга посока на енергийната независимост изрази новоназначената първа жена директор в 142-годишната история на EMPA - Федералните лаборатории за наука и технология на материалите. „Швейцария трябва да бъде страна модел за иновативни решения за устойчивост“, заяви Таня Цимерман и посочи, че неин приоритет ще бъде лабораториите да посочат на бизнеса и домакинствата решения за по-висока енергийна ефективност.
EMPA е една от най-старите научно-практически обществени структури в Швейцария, чиито изследвания се простират от оценка на материалите, използвани във всички сфери на живота, вкл. строителство, текстил, храни, отпадъци и пр., до нанотехнологии и проектиране на градски системи за производство и разпределение на енергия.
В EMPA работят около 1000 души, разпределени в пет отдела и 29 лаборатории в Дюбендорф (предградие на Цюрих), Санкт Гален и Тун. Ежегодно научнатата структура излиза с не по-малко от 600 научни разработки.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
