
Bloomberg: Европейските власти се подготвиха добре за предстоящата зима
- Акценти
- Текст:

Позовавайки се на участници в газовия пазар и европейски служители, Bloomberg смята, че такава ситуация е възможна, ако при тежка зима натрупаните газови резерви се изчерпят твърде бързо.
Проблемът е, че европейските държавни администрации практически не контролират натрупаните запаси от природен газ. В газохранилищата в Нидерландия или Италия например, само 10% от запасите се управляват от националните правителства, а останалите обеми са под контрола на частни компании, които според Bloomberg се ръководят от възможните максимални печалби и биха могли да препродадат своите мощности, както намерят за добре.
Изданието отбелязва, че в кризисни ситуации това положение създава рискове. Те може да се засилят и когато например една страна изчерпи запасите си и поиска да ги попълни с доставки от съседна страна – една типично конкурентна ситуация, с предизвестени резултати като скок в цените и напрежение на пазара.
Допълнителна трудност е също, че не всички европейски страни разполагат с достатъчно собствени складови мощности, а обикновено ползват хранилища в съседни държави. Такива хъбове има например в Италия, Холандия, Австрия, Унгария и Словакия. В същото време в Полша и Германия газохранилищата са недостатъчни, така че в случай на сурова зима тези страни са изложени на риск да се превърнат в епицентър на напрежение.
Освен това „Практическите възможности на системата досега не са били тествани. Много ще зависи доколко ще е сурова тази зима“, казва Греъм Фридман, анализатор в консултантската фирма Wood Mackenzie. Той смята още, че ако през предстоящия зимен сезон резервите паднат до 10% от капацитета на хранилищата, възможно е да възникне конкуренция между страните от ЕС при подготовката за следващия отоплителен сезон.
Bloomberg подчертава, че няма пълни данни за състоянието на газовия пазар в ЕС, но по-голямата част от текущите резерви са предназначени за националните комунални служби, които ще преразпределят горивото между бизнеса и домакинствата. Според информационната агенция обаче, значителна част от газа все още се държи от търговски компании - например Glencore, Vitol и Trafigura Group и ако тези компании се ориентират към максимални печалби, няма да бързат да продават собствените си обеми.
Въпреки това, в случай на криза и извънредна ситуация, националните правителства могат да започнат да изтеглят газ, независимо от позициите на търговците, както например Германия може да подходи, посочват от Bloomberg, но заедно с това отбелязват, че подобна развръзка е малко вероятна, заради добрата подготовка на германските власти, осъществена чрез национализиране на енергийни мощности и мащабно диверсифициране на газовите доставки.
Европейските власти все още разчитат на пазара, който трябва да отговори адекватно на дисбалансите в търсенето и предлагането в ЕС. Въпреки това, в случай на кризисни ситуации, настоящият план предполага управлението на газовите потоци да премине на „ръчен” режим, коментира Bloomberg.
Не може да не направи впечатление, че една от най-големите частни информационни агенции не питае особено доверие към морала на големите частни енергийни оператори. Не трябва да се забравят обаче и мерките, които ЕС предприе и ще предприема срещу т.нар. „неочаквани печалби”, както и факта, че коя да е крупна бизнес-структура не би се решила с лека ръка да изпадне в тежки противоречия с европейските и национални власти, а би потърсила добър и за двете страни консенсус.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
