
Силният швейцарски франк – реалност или мит?
- Анализи
- Текст:

На 6 септември 2011 г., тогавашният президент на Швейцарската национална банка (SNB) съобщи за медиите: „От днес SNB няма да толерира обменен курс евро-франк под CHF 1.20, за да не стане франкът твърде силен, което може да нанесе огромни дългосрочни щети на швейцарската икономика”.
Времената обаче се промениха, коментира анализ на swissinfo.ch. В началото на 2010 г., докато минималният обменен курс на SNB беше в сила, еврото обикновено се движеше около CHF 1.20, без да надвишава много този праг. За швейцарците това означаваше, че могат да почиват в Европа при горе-долу едни и същи умерени разходи, докато знакови експортни стоки като швейцарските часовници поддържаха традиционните си цени на европейския пазар.
През януари 2015 г. обаче минималният обменен праг беше премахнат и курсът падна под CHF 1.10 за € 1. За швейцарците почивката в Испания стана по-изгодна, а германците например, трябваше да се бръкнат по-дълбоко, за да си купят швейцарски часовник.
От септември 2011 г. до днес CHF е поскъпнал спрямо еврото с около 20%. На пръв поглед швейцарската валута изглежда силна, но не всичко, което блести, е злато, коментират финансови експерти.
Швейцарски часовници се продават не само в еврозоната, а по целия свят, така че силата на франка не зависи само от обменния курс евро-франк, но и от други валути като напремер щатския долар. От септември 2011 г. общото поскъпване на CHF спрямо световните валути е около 18%, т.е., малко по-малко от поскъпването му спрямо еврото, така че на пръв поглед силата на CHF се затвърждава.
Освен обменните курсове обаче, нивата на цените в чужбина също определят как се търгуват швейцарските стоки там. В най-добрите времена цените в чужбина растяха по-бързо, отколкото в Швейцария. Тази тенденция продължава, ускорена от нарастващата инфлация в еврозоната и САЩ, която е няколко пъти по-висока от тази в Швейцария. Така че швейцарските стоки все още „вървят” лесно.
Изненадващо обаче, сравнителни изчисления на икономистите показаха, че като цяло CHF днес е по-слаб, отколкото през 2011 г. В тази светлина, не е изнанада защо в Швейцария дебатът за силата на швейцарската валута почти замря. В сравнение с първата декада на века, CHF е доста по-слаб, а пословичната му сила изглежда преминава към митологията.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
