
Русия поддържа в чужбина „сенчеста борса“ със специални валутни курсове
- Актуално
- Текст:

Това пише аналитичният център CASE в доклада си „Международни разплащания под санкции“, позовавайки се на около 30 източника, които са се възползвали от услугите на сенчестия валутен обмен. В основата му са приходи, които големи руски износители пазят в свои сметки в чужди банки,
Обменният курс на руската сенчеста борса по правило е по-висок от официалния курс на Централната банка на Русия, като клиентите плащат и допълнителна сума, наречена „надбавка”. Според един от анкетираните тя обикновено е 1,5% – 2%, но „в определени периоди се колебаеше около 5%, а е достигала и 10%“.
Според независими експерти, тази неофициална схема на разплащане е двустепенна – веднаж в рубли в Русия, и допълнително в чужда валута извън страната. Икономически анализатори предполагат съществуването на няколко „борсови обекта”, и посочват че сенчестият валутен пазар „бързо расте и укрепва”.
Няма надеждна информация дали в рамките на борсата са се оформили платформи за търговия, тъй като „тесният кръг” клиенти на борсата, очевидно държат да останат в сянка.
Дали под чадъра на Кремъл или не, но руските власти си затварят очите за дейността на сенчестия финансов обект, който позволява по някакъв начин да се извършват плащания в чужда валута.
Според платежните им баланси, миналата година големите руски износители са оставили в чужбина приходи на стойност десетки милиарди долари, плюс „други финансови инвестиции“ на стойност над $ 75 милиарда. От коментар на Централната банка на Русия става ясно, че тази валута „засега” не се е върнала в Русия, а остава в чужбина като все по-голяма пробойна във финансовите санкции срещу Москва.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
