
Международен скандал заради руския износ на политическа корупция
- Актуално
- Текст:

Според Washington Post, от 2014 г. сумата, отделена от руското правителство, за да разпростира влиянието си в политиката в десетки страни по света, е най-малко $ 300 милиона. Източник на данните, предоставени едновременно на The Washington Post, CNN и Reuters, са високопоставени служители в администрацията на Белия дом.
„Инвестициите” в чуждестранни партии, политици, фондации, „мозъчни тръстове”, социологически агенции и др., са били насочени към над 20 държави, в опит да се повлияе и на вътрешната политическата ситуация, и на международното поведение на тези страни.
Споменават се Албания, Черна гора, Мадагаскар и вероятно Еквадор. Посочва се и една азиатска държава, без да се разкрива името ѝ. Според Washington Post, руският посланик в тази неназована страна е предал милиони долари в брой на кандидата за президент.
Източници на CNN имат основания да смятат, че наред с други цели, по този начин Кремъл подкрепя крайнодесни и националистически сили в страните и се опитва да „манипулира демокрациите“ отвътре. За целта Русия е използвала криптовалута, пари, скъпи подаръци и други средства, предостявани чрез сметките и ресурсите на руските посолства по света.
Паричните трансфери са били контролирани от Федералната служба за безопасност, както и от приближени до Кремъл частни лица – например т.нар. „главен готвач” на руския президент и крупен ресторантьор Евгений Пригожин, който в извънкулинарната си битност е собственик на частната военна компания „Вагнер”, действаща в чужбина. Според Washington Post, има данни, че друг висш руски политик, Александър Бабаков, заместник-председател на Държавната дума, е замесен във финансирането на крайната десница във Франция.
Публикациите предизвикаха политическа буря в Италия, дни преди изборите, но както съобщава fanpage.it, за да не се правят „прибързани изводи”, Парламентарната комисия по сигурност ще се събере в петък сутринта, за да изслуша заместник-секретаря ѝ, който отговаря за връзките с тайните служби.
Към активна прокремълска пропаганда в Европа са били насочвани средства от т.нар. „общ фонд” в руските железници, събиран чрез рушвети за държавни поръчки и изнасян в офшорки, под ръководството на бившия ръководител на руската държавна железопътна компания Владимир Якунин – близък съратник на руския президент още от работата им в КГБ, отбелязва The Insider.
Изнесените данни не се отнасят до секретни дейности на Русия в САЩ. Смята се, че Москва все по-настойчиво ще използва своите платени „тайни представители”, за да подкопае ефективността на международните санкции и да поддържа кръг от съюзници в Централна и Южна Америка, Африка, Близкия изток и Азия.
„Осветлявайки скритото политическо финансиране от Русия в опитите ѝ да подкопае демократичните процеси, ние показваме на такива партии и политици, че ако тайно получават руски пари, можем да разкрием това и ще го направим“, казва високопоставен американски служител пред Washington Post
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
