
Първи арести в Сърбия заради срутването в гарата на Нови Сад
- Актуално
- Текст:

С лозунги „Корупцията убива”, жители на Нови Сад три седмици протестираха, настоявайки за правосъдие. Засега прокуратурата е разпоредила разпит на 11 души, сред които бившия министър на строителството Горан Весич. Дни след трагедията той подаде оставка, но отхвърли всякаква вина на своя екип. В социалните медии Весич се опита да се представи като свидетел, а не като обвиняем и подчерта, че сътрудничи на следствието „доброволно”.
Прокуратурата обаче е на друго мнение, поставяйки акцента в разследването върху „престъпни деяния срещу обществената безопасност”.
Участниците в протестите споделят тази позиция. Според тях, зад трагедията стоят непрозрачните процедури на правителството при възлагане на обществени поръчки, особено в сектора на инфраструктурните проекти: избират се няколко предпочитани изпълнители, които си пълнят джобовете, докато обществената безопасност не е приоритет в работата им.
Арестите последваха телевизионно обръщение на сръбския президент Александър Вучич, който във вторник заяви „15 души не загинаха по своя вина, а защото някой не си е свършил работата както трябва“
Проблемът е, че Вучич е свързан много тясно със случилото се в Нови Сад, припомня ВВС. Гарата със злополучната козирка от бетон и стъкло, която се срути върху чакащите пътници, е част от водещия инфраструктурен проект на правителството – високоскоростната ЖП-линия Белград - Будапеща.
На откриването на обекта през 2022 г. присъстваха унгарският премиер Виктор Орбан, както разбира се, и сръбският президент Вучич, който каза: „Това е нашият път към модерна Европа – нашият път към една по-добра, прогресивна Сърбия“.
Реконструкцията на гарата продължи, за да завърши това лято с второ откриване. Но катастрофата от този месец и трагичната загуба на 15 човешки живота предизвикаха обществения гняв, масови протести и остри реакци от страна на сръбската опозиция. Според тях, срутването на козирката от бетон и стъкло е резултат от атмосферата на безнаказаност сред близките до правителството кръгове.
Първите арести едва ли ще успокоят напрежението. Протестиращите настояват за още оставки - на премиера Милош Вучевич, бивш кмет на Нови Сад, и приемника му Милан Джурич.
Ако съдебните действия доведат до бързи отговори, сръбското правителство и президентът Вучич може би ще овладеят ситуацията. Ако обаче разследването се проточи, бъдещето на управляващата Прогресивна партия може да се окаже несигурно.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
