
Китай започна да препродава втечнен природен газ
- Актуално
- Текст:

Купувачи на китайския втечнен природен газ (LNG) са потребители от Азия и дори няколко от Европа, съобщава Bloomberg, позовавайки се на трейдъри, запознати с хода на преговорите и някои конкретни транзакции.
С излишъци от LNG се оказват китайските държавни компании China National Offshore Oil Corporation (CNOOC), Sinopec и PetroChina. Според Bloomberg, те препродават австралийски и американски LNG.
Смята се, че излишъците на вътрешния пазар са натрупани в резултат на тежките локдауни, които доведоха до затварянето на цели градове и предприятия. Bloomberg изчислява, че вътрешното потребление на газ в Китай през 2022 г. е спаднало с 20%, освобождавайки значителни обеми за препродажба на трети страни.
Заради намаляването на доставките на газ от Русия за Европа, световният газов пазар е под рекорден натиск. Ръстът в търсенето от европейските потребители се отрази и на азиатските пазари, които не са свикнали да се конкурират за LNG с Европа, където цените на газа достигнаха рекордни нива.
Спадът на вътрешното потребление от Китай би трябвало да "отпусне" малко световните газови пазари и да помогне на потребителите да се снабдят със синьо гориво на достъпни цени, смята Bloomberg. В същото време, китайските компании вероятно просто се опитват да се възползват от разгорещения газов пазар и увеличеното търсене на LNG, тъй като "Газпром" твърди, че е доставил на Китай рекордни количества природен газ.
Става дума за доставки по газопровода „Силата на Сибир“. Тяхната цена никога не е разкривана, но предвид ангажимента на "Газпром" по дългосрочни договори, цената вероятно е няколко пъти по-ниска от пазарната. Така Китай може би просто заменя по-скъпия LNG от Австралия и САЩ с евтин руски газ и препродава внесените количества австралийско и американско синьо гориво.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
