
Швейцария като модел за пряка демокрация в Европа
- ЕС
- Текст:

Референдумът за бъдещето на Frontex, проведен миналата неделя в Швейцария, показа пътя. Швейцарците казаха "да" на разширяването на дейността на Европейската агенция за гранична и брегова охрана, известна като Frontex - за това гласуваха 71.5% от гласоподавателите.
Забележителното в случая е, че референдумът не се проведе в държава-членка на ЕС, а в Швейцария. Алпийската държава никога не е гласувала директно за присъединяването си към Европейския съюз, но като член на Шенгенското пространство допринася за финансирането на Frontex, отбелязва swissinfo.ch.
В европейската обществена дискусия демократичният процес на референдумите не получава особено внимание напоследък - сега всички погледи са насочени към войната на Русия в Украйна и последствията ѝ, така че Европа се занимава основно със защитата си от Москва. Пряка последица от това е инициативата на неутралните досега Финландия и Швеция, които вече искат да гарантират възможностите си за отбрана като членове на НАТО.
Според известни политолози, интересът към общонародните допитвания сред европейските граждани е реакция на противодействие срещу авторитаризма, който през последните години се разрасна в световен мащаб. Днес историята показва, че по принцип управляващите са готови да споделят властта си с гражданите само по време на кризи. Но изглежда това се променя.
Последен пример е Конференцията за бъдещето на Европа. Във форума, обявен преди година, наред с представители на европейските институции и 27-те страни членки, участваха и 800 граждани от цяла Европа, избрани чрез жребий. Резултатът са 325 предложения за промени, в т.ч. основни демократични реформи като референдуми, партийни листи за изборите за Европейски парламент и премахване на правилото за единодушие в много области на политиката.
Добрата новина е, че мнозинството в централните институции на ЕС подкрепя най-важните констатации на Конференцията за бъдещето на Европа и основно – необходимостта от реформи.
Според проучване на швейцарския институт Gfs.bern, доста ясно мнозинството от гражданите във всички държави-членки на ЕС одобряват идеята да изразяват мнението си по европейски въпроси на национални и общоевропейски референдуми.
Заключението на политолозите е, че Европа е готова за пряка демокрация. Европейците могат сами да определят политическите си възгледи и искат ефективна форма, която да придаде тежест на думата им така, че политиците да се съобразят с това.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
