
Япония нарече Курилските острови „незаконно окупирани”
- Актуално
- Текст:

За възраждането на терминологията съобщиха японската информационна агенция Kyodo и телевизия NHK, позовавайки се на документ от заседание на японския кабинет, предоставен им днес. Според него, „Синята книга на дипломацията” е в обновена версия и включва формулировката, че Курилските острови са „неотменна част от Япония” – характеристика, която отсъстваше в предишната версия на изданието от 2011 г.
Освен това японското министерство на външните работи отбелязва, че при настоящото „разклащане на основите на международния ред не само в Европа, но и в Азия”, Токио не може да оцени смисъла на една перспектива за преговори с Москва по отношение на Курилските острови и мирния договор между двете страни.
Вулканичният архипелаг между полуостров Камчатка и японския остров Хокайдо е съставен от 20 големи и над 30 по-малки острова, които след края на Втората световна война стават част от СССР, а днес са причислени към Сахалинска област на Руската федерация. Населението от около 20 000 души включва руснаци, украинци, беларуси и други по-малки близки народности.
Хората от местната коренна народност айну на островите се броят на пръсти. Повече от половината от оцелелите до днес близо 50 000 нейни представители са емигрирали в Япония, останалите са разселени на други места в Русия. Те са с бяла кожа, по-едри от японците, а във външността им преобладават европеидни черти. Езикът им се смята за изчезващ, тъй като в зависимост от местообитанието им, айну говорят японски или руски.
Курилските острови са били разпределени между Русия и Япония през 1855 г., а 20 години по-късно са предоставени изцяло на Япония. Заради важното им стратегическо значение като граница между Охотско море и Тихия океан, Япония оспорва принадлежността им към Русия.
Русия стимулира заселването на островите и инвестира в инфраструктурата, промишлеността, здравеопазването и социалните услуги. Изградени са метеорологични станции и малки военни бази, а част от островите са необитаеми.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Екстремни температурни промени: посочена е причината за блекаута в Европа

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне
