
Швейцарска медия инициира дебати за неутралитета
- Общество
- Текст:

Традиционният неутралитет на Швейцария накара изданието swissinfo.ch (SWI) да потърси позициите на читателите си от цял свят.
Потребителка от Япония пише: „Неутралитет означава да не вземаш страна във война. За мен икономическите санкции също са форма на война“. Неин сънародник не е съгласен: „Във войните за хегемония от миналото неутралитетът имаше смисъл; но днес това не е опция за либералния свят относно държава, която потиска човешките права“.
Британски потребител е по-краен: „Предлагам нова дефиниция за неутралитет: правителството няма позиция“.
Самите швейцарци показват различни гледни точки в дебата. Френски говорещ потребител от Швейцария смята, че страната трябва да остане строго неутрална при всички обстоятелства, защото „неутралитетът е основа на силата и начина на живот на нашата страна“.
Друг потребител от немскоговорящата част на алпийската държава е по-критичен: „Швейцарският неутралитет често се разглежда като смокинов лист за меркантилни намерения. Като швейцарци трябва да помислим как нашият неутралитет може да се използва за доброто на човечеството“.
Много украински и руски потребители на SWI също проследиха дебата за неутралитета и не е чудно, след като терминът многократно се повтаря в преговорите между двете държави. В интервю с независими руски медии украинският президент Владимир Зеленски каза, че мирното споразумение с бъдеща неутрална Украйна ще трябва да бъде ратифицирано от украинците на референдум и същевременно заяви пред Jerusalem Post: „Не можем да говорим за Украйна като „Швейцария на бъдещето“ – вероятно ще мине много време, преди държавата ни да стане такава“.
Политически анализатори смятат, че силното гражданско общество и силните и надеждни държавни институции са необходимото условие за неутралитет – политика, в която Швейцария има една от най-дългите традиции в света и фактът, че наложи санкции срещу Русия, предизвика противоречия в страната.
Десните консерватори лансираха идеята за референдум, чрез който концепцията за „интегрален неутралитет“ да влезе в конституцията - ход, който би попречил на кабинета да предприема икономически санкции. Швейцария следва политика на „квалифициран неутралитет“, който позволява мерки като тези, в случая с Украйна.
За по-широко тълкуване на неутралитета са обяви либералният мозъчен тръст Avenir Suisse. „По-тясното сътрудничество с НАТО и ЕС няма да наруши принципите на неутралитет. В едно бъдеще на повишена биполярност между либералните демокрации и автокрациите, Швейцария все повече ще тълкува своята политика за неутралитет в полза на онези страни, с които споделя едни и същи ценности“, казват либералите.
Истината отново изрече Vox pópuli – участник в дебата на SWI от италиански говорещата част на Швейцария сложи пръст в раната с въпроса: „Как можем да останем неутрални пред зверствата на една война?“
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
