
Учени призоваха да се храним с насекоми, за да помогнем на селското стопанство
- Месопреработватели
- Текст:

Преминаването към рацион, който съдържа по-голямо количество насекоми, ще позволи не само намаляване на емисиите на парникови газове, но и по-ефективно отглеждане на фуражни култури, смятат изследователи от Вагенингенския университет в Холандия.
За това съобщава Trends in Plant Science.
Насекомите могат да бъдат отличен източник на протеини, поясняват авторите на работата. В същото време те изискват значително по-малко ресурси за производство в сравнение с традиционното селско стопанство - за получаването на един килограм протеини трябва да бъдат отгледани около два килограма брашнени червеи. За да се получи същото количество белтъчини от говеждо месо, ще е необходима 10 пъти по-голяма площ, а в процеса ще се отделят 18 пъти повече парникови газове.
При отглеждането на насекоми за храна на хора и животни се образуват отпадъци - екскременти и оставащи след разлагането им екзоскелети (екзувии). Вместо да се изхвърлят или преработват обаче, те могат да се използват като органична почвена добавка. Това ще подобри микробиома на почвата и ще допринесе за растежа на културите, сигурни са учените.
"Важен компонент от екзувията на насекомите е хитинът, полизахарид с високо молекулно тегло, който също присъства в клетъчни стени на гъбите и екзоскелета на много ракообразни. Доказано е, че съдържащите хитин почвени добавки стимулират растежа на растенията", отбелязват авторите.
Също така добавките могат да се борят с вредителите и да привличат опрашващи насекоми, предполагат изследователите.
В бъдеще такъв подход може да доведе до безотпадъчно производство, смятат учените - насекомите ще се хранят с растителни отпадъци, а собствените им отпадъци ще отиват за торове.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
