
Спете, за да отслабнете
- Здравни
- Текст:

Знаем, че добрият сън е изключително важен за физическата ни форма и работата на ума. Освен това ни предпазва от депресия и ни осигурява по-добра активност и внимние.
Ново проучванае, публикувано в JAMA Internal Medicine изтъква още една полза. Няколко паралелни изследвания, координирани от Чикагския университет, са се съсредоточили върху друг полезен аспект на достатъчния нощен сън – влиянието му върху дневния прием на калории.
„През годините показахме, че ограниченият сън засяга регулирането на апетита, като води до повишен прием на храна и с течение на времето излага хората на риск от покачване на теглото. Решихме да изследваме дали процесът е обратим, т.е., дали адекватната продължителност на съня може да обърне този негативен ефект”, обяснява проф. Есра Тасали, водещ автор на изследването и директор на Университетския Център за изследване на съня в Чикаго.
За да проучат тази възможност, учените са провели клинично изпитание с 80 души с наднормено тегло на възраст между 21 и 40 години. Другата им обща характеристика била намален нощен сън – по около шест часа и половина на нощ.
Създавайки им условия за по-дълъг нощен сън, чрез специални часовници (актиграфи), учените измервали продължителността на нощната почивка на участниците в продължение на две седмици. Така при някои от тях нощният сън достигнал до осем часа и половина. Същевременно са им правени ежедневни изследвания (кръв и урина), показващи енергийния баланс и разхода на енергия.
При анализ на резултатите се оказало, че участниците, които спят най-много, намаляват приема на калории средно с 270 килокалории на ден (а в отделни случаи – с до 500 килокалории), което с течение на времето би довело до намаляване на теглото с около 12 кг, без всякакви други промени в диетата или начина на живот.
Но как да накарат хората да спят повече? Може би това е най-изненадващият аспект на изследването - простотата на подхода за постигане на адекватна продължителност на съня. Учените са анализирали ежедневната рутина на всеки от участниците и основно – рисковите за съня навици преди лягане. След това всеки от тях преминал консултация и получил индивидуален режим.
Въпреки че продължителността на изследването не дава систематична оценка на факторите, които влияят за „скъсяването” на нощния сън, все пак „първото” място заели електронните устройства и навикът да ги ползваме преди лягане. Така се установила и ключовата интервенция в режима на участниците:
„Само за две седмици получихме доказателства, че ако се ограничи времето преди ляганене, което прекарваме пред мониторите на компютрите или телефоните си, сънят ни ще се подобри и удължи, а приемът на калории (т.е. апетитът) през деня ще намалее. Така че, ако за по-дълъг период от време поддържаме тази хигиена на сън, бихме постигнали и значимо намаляване на теглото”, посочва изследването.
Предстои проучване за действието на този подход при деца с наднормено тегло.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
